Akdeniz’de mülteci avı

Akdeniz’de mülteci avı

Libya ile İtalya arasında imzalanan anlaşma ile Avrupa’ya geçiş yapmak isteyen mülteciler engellenmek isteniyor.

Libya ile İtalya arasında ‘yasa dışı göçle mücadele’ gerekçesiyle imzalanan anlaşma çerçevesinde oluşturulan ‘ortak operasyonlar biriminin’ aktifleştirildiği açıklandı. Anlaşma hedeflerinden biri mültecilerin ‘kurtarılması’ olarak açıklansa da asıl olarak mültecilerin Avrupa’ya geçişine engel olarak Libya’da kalmalarını sağlamak amaçlanıyor.  

Libya Başbakanı Fayiz es Serrac ile İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni, 3 Şubat’ta Roma’da Başbakanlık sarayı Chigi’de bir araya gelerek, İtalya ile Libya arasında anlaşma imzalamıştı.

Gentiloni, anlaşmanın ardından yaptığı basın açıklamasında, İtalya’nın Libya’ya en büyük desteği vermeyi taahhüt ettiğini belirterek, “Bir şey açık olmalı ki o da bu memorandum, sınır polisi, sahil güvenliği, insan kaçakçılığıyla müdahale edecek Libyalı devlet kurumlarını güçlendirecek bir adımdır” ifadesini kullanmıştı. Serrac da “Anlaşma, denizde insan hayatını kurtarmayı, uluslararası yasalara göre göçmenleri geri göndermeyi, sınırlarımızın korunmasını, sahil güvenlik birimimize yardımları ve sınır dışı edilecek göçmenlere insani yardımların yapılmasını hedefliyor” demişti.

Avrupa Birliği liderleri de geçtiğimiz haftalarda Malta’da bir araya gelerek Türkiye ile yapılan geri iade anlaşmasının bir benzerinin Libya ile yapılmasına karar vermişti. Bu, savaştan ve kıtlık gibi afetlerden kaçan on binlerce insanın, yine Avrupa’nın müdahalesiyle iç savaşın başladığı Libya’da çatışmaların ortasında kalması anlamına geliyor. İnsan hakları ve mülteci örgütleri bu karara karşı çıkıyor. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net