Zırhlı araçlar ölüm getiriyor

Zırhlı araçlar ölüm getiriyor

Mardin’de zırhlı aracın çarpması sonucu yaşamını yitiren Berfin Dilek’in amcası Siraç Dilek açıklamalarda bulundu.

Mardin’in Dargeçit ilçesinde okuldan eve dönerken zırhlı aracın çarpması sonucu yaşamını yitiren Berfin Dilek’in amcası Siraç Dilek, zırhlı araçların kent içinde devriye gezmesi nedeniyle bu tarz ölümlerin sonunun gelmediğini söyledi. 

Dargeçit’te 9 Şubat günü 7 yaşındaki Berfin Dilek, zırhlı aracın çarpması sonucu yaşamını yitirmişti. Dilek’in bu şekilde hayatını kaybetmesinin ardından birçok aile günlerce çocuklarını okula göndermezken, yurttaşlar zırhlı araçların sürekli olarak ilçe içinde dolaşmasından şikayetçi.

Berfin’in de bütün çocuklar gibi yemek yemek için eve geldiğini söyleyen amcası Siraç Dilek, “Bu tür olaylar yalnızca Kürtlerin çoğunluklu olduğu yerlerde yaşanıyor. Burada uygulanan sıkıyönetimden herkes şikayetçi” dedi. 

Zırhlı araçlarının şehirlerden çıkmasını istediklerini söyleyen Dilek, “Her ölen çocuk için ‘Bu son olsun’ diyoruz ama bir türlü sonu gelmiyor. Zırhlı araç 19 ton ağırlığında, yüksekliği de fazla. Bu tür araçların şehirde ne işi var? Herkesin gözü önünde bu kaza oldu. Biz zırhlı araçların şehir içinde olmasını istemiyoruz artık” dedi. 

‘ÇOCUKLAR ARTIK ÖLDÜRÜLMESİN’

Olayın yaşandığı günün ardından çocuğunu okula göndermeyen Veysi Şık da, zırhlı araçların bulunduğu hiçbir yerde huzurun olamayacağını kaydetti. 

Şık, halk olarak polis ve jandarma araçlarından şikayetçi olduklarını ifade ederek, “Biz artık çocuklarımızın jandarma ve polis araçlarının altında ezilmesini istemiyoruz. Çocuklarımız her gün sokakta, çarşıda geziyor. Çocuklar artık öldürülmesin. Bir an önce bu ölümlerin önü kesilmelidir. Bugün Berfin ezildi, yarın benim çocuklarımı da ezebilirler. Böyle olursa çocuklarımızı okula göndermeyiz” dedi.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 7 Haziran 2016 günü de henüz 6 yaşındaki Bünyamin Bayram, Alibey Mahallesi’nde sokakta oyun oynadığı sırada devriye gezen zırhlı polis aracı tarafından ezilmiş, ağır yaralanan çocuk kaldırıldığı Cizre Devlet Hastanesinde can vermişti. 24 Ekim 2016 tarihinde 5 yaşındaki Hakan Sarak yine zırhlı aracın çarpması sonucu yaşamını yitirmişti. (Mardin/DİHABER)

www.evrensel.net