14 Şubat 2017 15:29

Tarih Vakfı akademisyenlerin ihraç edilmesini kınadı

Tarih Vakfı tarafından yapılan açıklamada akademisyenlerin ihraç edilmesi kınanarak haksız ve adaletsiz işlemlerin bir an önce düzeltilmesi istendi.

Tarih Vakfı akademisyenlerin ihraç edilmesini kınadı

Paylaş

KHKler ile içlerinde mütevellilerinin de bulunduğu bilim insanlarının hiçbir somut gerekçeye dayanmadan ve hukuksuzca  işlerinden uzaklaştırılması uygulamasına yeni bir halka eklendiği belirtilen açıklamada: “Cumhuriyet tarihi boyunca üniversiteler çeşitli gerekçe ve bahanelerle iktidarların hışmına uğramıştır. İktidarlardan farklı düşünenler Atatürk döneminde 1933 Darülfünun Reformu, İnönü Döneminde 1948 DTCF tasfiyesi, Demokrat Parti Döneminde 1956 tasfiyesi, 1960 darbesiyle 147ler Olayı, 12 Mart darbesi tasfiyesi, 12 Eylül darbesiyle 1402’likler ve nihayet 28 Şubat darbesinin tasfiyeleri yaşanmıştır” denildi. 

Her tasfiye sürecinden sonra üniversitenin kendini yeniden inşa etmesi için neredeyse bir kuşak kaybedildiği vurgulanan açıklamada şöyle denildi: “Bilim dünyası kadar, eğitim de öğrenciler de Türkiye’nin geleceği de zarar görmüştür.  Hukuk devleti demek, yargı güvencesi demektir. Ortada ne üniversitelerin verdiği idari bir ceza ne mahkemeye intikal etmiş bir dava ve ne de bir yargı kararı var. Eğer hukuk devleti ilkesini içselleştirmiş bir demokrasi içinde yaşıyorsak ve yaşamak istiyorsak, ortada somut bir suç yokken, dolayısıyla konu yargıya bile götürülememişken, nihayet ortada bir mahkeme kararı bile yokken, üniversitelerden bilim insanlarının tasfiyelerini açıklamak mümkün değildir. İktidarlara düşen farklı fikirleri ve fikirdekileri cezalandırmak değil, tersine demokrasinin gereği onları korumak ve tahammül etmektir. KHK ile üniversitelerden atılmanın hiçbir ölçüsünün kalmadığı, üstelik tamamen idarî ve siyasî bir tercihle yapılan tasfiyeler olduğu açık bir şekilde görülmektedir.” 

İşlerinden uzaklaştıranların hakkındaki uygulamaların kınandığı açıklamada, “Haksız ve adaletsiz bu işlemlerin bir an önce düzeltilmesini talep ediyoruz” denildi. (HABER MERKEZİ)    


 

ÖNCEKİ HABER

Piyanist Dengin Ceyhan gözaltına alındı

SONRAKİ HABER

Hurda toplayan Suriyeli işçi iş makinesinin altında kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa