Katil kocadan ‘namusuma laf söyledi’ savunması 

Katil kocadan ‘namusuma laf söyledi’ savunması 

Şehriban Elmas’ın Adana’da kocası ve kocasının ailesi tarafından işkence edilerek öldürülmesi ile ilgili davanın ilk duruşması görüldü.

Volkan PEKAL
Adana

Şehriban Elmas’ın Adana’da 5 Aralık’ta kocası ve kocasının ailesi tarafından işkence edilerek öldürülmesi ile ilgili davanın ilk duruşması Adana 6’ıncı Ağır Ceza Mahekemsi’nde görüldü. Kasten canavarca hisle ve eziyet çektirerek öldürmekten ağırlaştırılmış müebbet hapis ile yargılanan tutuklu İzzet Elmas,  kadın cinayetlerinde yargılanan erkeklerin başvurduğu “namusuma laf söyledi” söylemlerine sığındı. Kavgaları sürekli alttan aldığını, olay günü Şehriban Elmas’ın kendisine “Çocuğu sevme. Çocuğun senden olduğunu nerden biliyorsun” dediğini iddia eden Elmas, o dakikadan sonra kendini kaybettiğini iddia etti. Emniyetteki ifadelerinde olay anını ayrıntılı şekilde anlatan Elmas’ın mahkeme karşısında “Kendimi kaybettim olay anını hatırlamıyorum” şeklindeki ifadesi mahkemenin ve avukatların dikkatinden kaçmadı. Elmas, Eminyet’te baskı altında ifade verdiğini savundu. 

SANIK ÇELİŞKİLİ İFADELER VERDİ

Elmas, ifadesi boyunca ailesinin orada olmadığını ispatlamaya çalıştı. Kendine geldiğinde Şehriban’ın baygın şekilde yatarken gördüğünü anlatan Elmas, annesini telefonla aradığını, telefona çıkan erkek kardeşine durumu anlattığını söyledi. Olay yerine ilk yengesinin, sonra da annesinin geldiğini dile getiren Elmas, sanık olarak yargılanan kardeşi İbrahim’i önce orada gördüğünü, sonra da görmediğini söyledi. Elmas ifadesi boyunca sürekli eşini sevdiğini ve fedakarlıklar yaptığını iddia etti. Yoksul olduğundan, ev tutmakta zorlandığından bahseden Elmas, aileye 15 bin lira para verdiğini, İzmir’e ailesinin yanına gittiğinde de geri dönmesi için 10 bin lira verdiğini anlattı. Şehriban Elmas’la tartışmalarının ailesinin yanına gitmek istemesi ile ilgili olduğunu anlatan Elmas, kavgalarda fiziki şiddet olmadığını savundu. 

ANNE, BABA ORADA OLMADIĞINI İDDİA ETTİ

Tutuksuz sanıklardan İbrahim Elmas, balıkçı dükkanları olduğunu belirterek olay günü balık almak için Karataş, ve Yumurtalık ilçelerinde olduğunu, gece geç saatlerde evine geldiğini söyledi. Tutuksuz sanıklardan Baba İsmail Elmas, aynı gün balık almak amacıyla İzmir’e gitmek için uçak bileti aldığını ancak 20:40’daki uçağa yetişemeyince 22:45’e bir uçak bileti daha aldığını, 20:20’den uçağın kalkacağı saate kadar havaalanında olduğunu söyledi. Şehriban hakkında verilen koruma kararı ile ilgili evde kavga etmediklerini savundu.  Elmas, Müşteki avukatlarının soruması üzerine “uyuşturucu satıyorlardı o yüzden ailesi ile görüşmesini istemiyordum” diyen oğlunun esrar kullandığını ifade etti. Yine tutuksuz yargılanan anne Keziban Elmas da 12.00, 12.30 saatlerinde olaydan haberdar olduğunu ve daha yakın olan akrabalarına haber verdikten sonra oğlunun evine gittiğini iddia etti. Ambulans çağırarak akrabaları ile Şehriban’ı ambulansla hastaneye gönderdiklerini söyleyen Elmas, kendilerinin Şehriban’a kötü bir siz söylemediğini, kavga etmediğini, kavga ettiklerinde İzzet’i uyardığını savundu. Olay gecesi Şehriban’ın ailesine saldıranlar arasında olduğu söylenen Nusret Elmas, 11.30 sıralarında bir mekanda eşi ve çocukları ile sahlep içtiklerini söyledi. Elmas, Avukatların sorması üzerine 11:30 öncesinde işlettiği kafede olduğunu ve geç saatte işinin bittiğini, olayı babasından öğrendiğini savundu. 

‘KIZIM YANIMA GELDİĞİNDE VÜCUDU MORLUKLAR İÇERİSİNDEYDİ’

Müştekilerden Şehriban’ın annesi Aynur Altuntaş, İzeet Elmas İstanbul’da olduğu bir gün kızının sanık İsmail ve Keziban Elmas tarafında dövüldüğünü ve kendisinin polisleri araması üzerine koruma kararı alındığını belirterek kızı İzmir’e yanına geldiğinde vücudunun morluklar içerisinde olduğunu ifade etti.

'KAYIN VALİDESİ SAÇLARINDAN SÜRÜKLEDİ'

Şehriban’ın ablası Yıldız Kurt, Elmas ailesinin kız kardeşinin kendileri ile görüşmesini istemediklerini belirterek evliliğinin ilk haftalarından itibaren şiddetin başladığını söyledi. Keziban Elmas’ın ifadelerinin aksine kız kardeşinin aile tarafından istenmediğini dile getiren Kurt, kayınvalidesinin Şehriban’ı saçlarından sürüklediğine şahit olduğunu söyledi. 

‘ŞEHRİBAN ÖLDÜRÜLECEĞİNDEN ŞÜPHELENİYORDU’

Kardeşinin öldürüleceğinden şüphelendiğini ve kardeşinin kayınbabasının kendisine kötü gözle baktığını söylediğini aktaran Kurt, bu yüzen kardeşini sürekli aradığını söyledi. Saat 18.00 civarında kardeşini aradığında İzzet Elmas’ın telefona çıkarak Şehriban’ın markete gittiğini söylediğini ifade etti. “Kardeşim tek başına evin önünü süpürmeye bile çıkamazdı” diyen Kurt, durumdan şüphelendiğini, defalarca aradığını söyledi. Aramalarından birinde Şehriban’ın  “N’olur İzzet beni öldürme” dediğini yineleyen Kurt, başka bir aramasında ortam kalabalıkmış gibi sesler geldiğini, olayı gece öğrendiğini söyleyen kayınvalide Keziban Elmas’ın “İsmail demiri ver” dediğini söyledi. 

‘ÖLDÜRDÜK GİDİN HASTANEDEN ALIN’

Olay günü Karataş, ve Yumurtalık’ta olduğunu, eve geç geldiğini söyleyen İbrahim Elmas’ın olay gecesi yollarını kesen kalabalık grubun içinde olduğunu ifade eden Kurt, eline poşette Şehriban’ın eteğini verip “Kardeşini öldürdük gidin hastaneden alın” dediğini söyledi. Tanık olarak dinlenen Ağabey Hakan Özdemir, balıkçı dükkanına sokularak orada tehdit edildiğini anlattı. 

Davada mahkeme sanık koca İzzettin Elmas'ın tutukluluğunun devamına, tutuksuz yargılanan İzzettin Elmas'ın annesi Keziban Elmas, babası İsmail Elmas, kardeşi İbrahim Elmas ve akrabası Nusret Elmas'ın tutuksuz yargılanmasına karar verdi. Mahkeme olay gününe ait telefon kayıtlarını ve İsmil Elmas'ın olay günü İzmir'e gidip gitmediğinin araştırılması için uçak biletini saatlerine bakılmasını istedi. Dava 4 Nisan 2017 tarihine ertelendi.

Son Düzenlenme Tarihi: 14 Şubat 2017 15:42
www.evrensel.net