Kılıçdaroğlu AYM kararını bugün açıklayacak

Kılıçdaroğlu AYM kararını bugün açıklayacak

CHP’nin başkanlık referandumunu Anayasa Mahkemesi’ne taşıyıp taşımayacağı grup toplantısında açıklanacak.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2 Ocak’tan sonraki kararnamelere dair "Cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir sahtekarlık" ifadesini kullanarak "Bu tarihten sonra yayımlanan bütün kararnameler usulsüz. Süre ve kapsam bakımından sıkıntılar var. Bu kararnameler yetki bakımından da sorunlu. Saray karar veriyor, bakanlar imza atıyor, geriye dönük imza hali söz konusu, suçüstü haliyle karşı karşıyayız” görüşünü savundu.

CHP MYK’si, Genel Başkan Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. Yaklaşık 4 saat süren basına kapalı görüşmede, referandum süreci masaya yatırıldı. Toplantıda üniversite hocalarının ihracı ve ‘hayır’ diyen gazetecilere yönelik baskılar da gündeme geldi.

‘AHLAK SINIRINI AŞIYOR’

Cumhuriyet’ten İklim Öngel’in haberine göre; alanda, sosyal medyada veya partinin görevlendireceği başka bir yerde çalışmak için başvuran gönüllü sayısının her zamanki seçim dönemlerine göre daha çok olduğu dile getirildi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Hayır diyenler 15 Temmuz’un yanında” ifadalerine ilişkin olarak da bu tarz yorumların “ahlaki sınırları aştığı” değerlendirmesi yapıldı.

CHP’nin değişikliği anayasa mahkemesine götürüp götürmeyeceğiyle ilgili PM, YDK ve milletvekilleri ortak toplantısında alınan görüşler, il ve ilçe başkanlarının değerlendirmeleriyle birlikte 250 sayfayı geçen kapsamlı bir raporun da ardından kurmaylar AYM’ye ilişkin görüşlerini son kez dile getirdi, son söz Kılıçdaroğlu’na bırakıldı. CHP’nin AYM kararını bugün Kılıçdaroğlu’nun gerekçeleriyle birlikte grup toplantısında açıklaması bekleniyor.

Kılıçdaroğlu’nun gerek son grup konuşması gerekse PM, YDK ve milletvekilleriyle yaptığı ortak toplantının açılışında söyledikleri CHP’nin AYM’ye gitmeyecği yönünde bir sinyal olarak yorumlanmıştı. Partide de AYM’nin saray kontrolünde olması nedeniyle AYM’ye gitmeme eğilimi ağır basıyor. (HABER MERKEZİ)

İnteraktif Sayfa: Anayasa değişikliği paketinin madde madde ayrıntılı değerlendirmesi...

www.evrensel.net