DİSK'in 50. yıl kutlamasında ‘Hayır’ çağrısı

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu, kuruluşunun 50. yılını kutladı. Kutlamada, referandumda ‘hayır’ deme çağrısı yapıldı.

13 Şubat 2017 22:09
Son Düzenlenme Tarihi: 14 Şubat 2017 05:03
Paylaş

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu, kuruluşunun 50. yılını Şişli Kent Kültür Merkezi'nde coşkuyla kutladı.  Tam 50 yıl önce bugün, 13 Şubat 1967'de kurulan DİSK'in kuruluş kutlamasına HDP, CHP, EMEP, ÖDP, Halkevleri, DSP, TMMOB, TTB, KESK yöneticileri ile çok sayıda akademisyen ve gazeteci katıldı. 

Tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da gönderdikleri mesajlarla DİSK'in 50.yılını kutladılar.

Kutlama öncesi KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, "Emeği sınıfı ve ortak yaşamı ilerletmek için bedeller versek de ortak mücadele etmeye devam edeceğiz" derken, TTB Merkez Konsey Başkanı Raşit Tükel, "Türkiye'de yıllardır darbelere karşı DİSK mücadelede başı çekti. Kritik bir dönemden geçiyoruz. Hayır Türkiye'ye yeni bir umut getirecek. TTB olarak mücadeleyi ileriye taşımak DİSK'le birlikte olur diyoruz" diye konuştu. 

Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan da "DİSK kurulurken fiili meşru mücadele üzerine kurulmuştur. Sadece emek değil, barış ve demokrasi mücadelesinin bir neferi olarak görmek gerekir. Biz bunun tanığıyız. Dün karanlığa, 12 Eylül'e boyun eğmediler. Bugünkü karanlığa da boyun eğmeyeceklerdir" dedi.

HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ise gönderdikleri mesajda, "50 yıl korkmadan bedel ödeyen DİSK, faşizme karşı ortak mücadelede  halklarımıza öncülük etmeye devam ediyor" ifadelerine yer verdi. 

DİSK 'HAYIR' DİYOR

DİSK Genel Başkanı Kani Beko yaptığı konuşmada "İşçilerin hakları ancak demokrasi geliştikçe korunabilir ve geliştirilebilir" dedi. Referandum sürecine atıf yapan Beko, DİSK olarak Hayır diyeceklerini şu sözlerle açıkladı: "Ülkenin çoğunluğunun çıkarlarının, yani işçi sınıfın yer almadığı bir rejime demokrasi denmez. Demokrasiyi ortadan kaldıran, halkın en temel sorunlarına, can güvenliği sorununa, iş ve aş sorununa yanıt üretmeyen, hatta işimizi, aşımızı, canımızı tehlikeye sokabilecek bir değişikliğe işçilerin yanıtı 'hayır' olacaktır. İşçilerin ve memleketin geleceği için hayır diyeceğiz."

'İŞÇİLERE ANLATACAĞIZ'

Başkanlık sisteminin işçilere zararlı olduğunu işyerlerinde anlatacaklarını ifade eden Beko şöyle devam etti: "İşçi servislerinde anlatacağız, yemekhanelerde anlatacağız. Nerede işçi varsa orada işçileri 'hayır' demeye çağıracağız!

İşçilere düşen görev demokrasiyi kurmaktır.  Biz demokrasi için hayır diyeceğiz. OHAL hükümeti KHK’larla kamu çalışanlarını sorgusuz sualsiz işten atarak, belediye başkanlarını ve milletvekillerini tutuklayarak, gazeteleri, televizyon kanallarını, kültür-sanat kurumlarını kapatarak yeni toplumsal çatışmalara yol açmaktadır."

'CÜBBELER AYAKLAR ALTINDA'

Üniversitelerden akademisyenlerin ihracına da değinen Beko şöyle konuştu: "Bilim insanlarını üniversite kapılarında tartaklayan, cübbeleri ayaklar altına alan bu anlayış yurttaşların demokrasi ve hukuk devletine dair umutlarına zarar vermektedir. Demokrasi ve hukuk devletinden umudunu kesmiş bir ülke herkesin korkulu rüyası olmalıdır. Bize düşen görev bedeli ne olursa olsun eşitlik özgürlük demokrasi adalet ve aydınlık bir Türkiye için birlikte mücadele etmektir. Çünkü gücümüzün birliğimizden geldiğini çok iyi biliyoruz. 

Konfederasyonumuz DİSK’in 50’incı kuruluş yıl dönümüzde çağrımız tüm işçi sınıfınadır. Hey işçiler, karanlığa küfür etmeyin, aydınlık bir Türkiye için bir mum yakalım. Biz işçiler toprakta karınca, suda balık ve havada kuş kadar çokuz. Haydi hep beraber yeni destanlar yazalım." Kutlama konserlerle devam etti. (İstanbul/EVRENSEL)


 

ÖNCEKİ HABER

İsrail Cumhurbaşkanı yerleşim yasasına tepki gösterdi

SONRAKİ HABER

Denizli'de midibüs kaza yaptı: 12 öğrenci yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa