KESK Malatya: Gözaltına alınan üyelerimiz serbest bırakılsın

KESK Malatya: Gözaltına alınan üyelerimiz serbest bırakılsın

KESK Malatya Şubeler Platformu üyelerinin gözaltına alınmasını kınayarak, gözaltına alınan 15 KESK üyesinin serbest bırakılmasını istedi.

Malatya’da KESK üyelerinin evlerine sabah saatlerinde yapılan baskınla gözaltına alınması ile ilgili Eğitim-Sen Şube Başkanı ve KESK Malatya Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Tarık Kaya açıklamalarda bulundu. HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü de açıklamaya destek verdi.

Eğitim-Sen Malatya şubesinde yapılan açıklamada KESK üyelerinin itibarsızlaştırılmaya çalışıldığının, arkadaşlarının üzerine suçlamalar atılarak teşhir edildiğini, bu durumun sonlandırılarak 15 KESK üyesinin serbest bırakılması istendi. 
BU HUKUKSUZ CADI AVINA SON VERİLMELİDİR 

Alican Önlü'nün geçmiş olsun dileklerini paylaşmak hem de KHK'lar sürecinde ihraç edilen arkadaşlarımızla görüşmek dayanışma için kurumlarına ziyarette bulunduğunu söyleyen KESK dönem sözcüsü Tarık Kaya, '' ''Bu ziyaret tüm KESK ’e bağlı sendikalar olarak dönem sözcülüğünün Eğitim-Sen bulunması gereğince bizde gerçekleştirildi. Tabi zor zamanlardan geçiyoruz. Bunun itibariyle daha cumartesi günü son KHK larla ihraç edilen eğitim emekçileri ile akademisyenlerle ilgili açıklama ile anayasanın bize vermiş olduğu hakkı kullanırken gözaltı süreçleriyle karşı karşıya kaldık. Bunu Türkiye kamuoyu birlikte izledi . Türkiye kamuoyunun vicdanı bunları gördü ama tam onlar bitmemişken bugün sabah itibariyle başta üyelerimiz olmak üzere Malatya da yeniden bir gözaltı furyası başladı. 

‘GÖZALTINA ALINAN ARKADAŞLARIMIZ SERBEST BIRAKILMALI’

Biz Eğitim-Sen ve KESK olarak söylüyoruz ki bir an önce gözaltındaki arkadaşlarımız serbest bırakılmalı , bu hukuksuz cadı avına son verilmelidir Bir taraftan KHK'larla, bir taraftan kayıtsız bir takım vesvese şeylerle insanlar üzerinde suçlamalar atılması , insanların günlerce gözaltında tutulması ve kamuoyu önünde isimlerinin teşhir edilmesini doğru bulmuyoruz. Bunların hepsi bu ülkenin onurlu insanlarıdır. Eğitim emekçileridir . Bu anlamda KESK Malatya Şubeler Platformu olarak bir an önce bugün sabahtan itibaren gözaltına alınan onbeş arkadaşımızın serbest bırakılmasını gerektiğini Türkiye ve Malatya kamuoyuna duyurmak istiyoruz. Bu anlamda sayın vekilimiz geldi. Sayın vekilimiz elbette ki bu durumu TBMM de dile getirecektir . Biz de onların sorunlarımıza karşı duyarsız kalmamalarına tekrardan teşekkür ediyoruz. Tüm KESK Malatya şubeleri adına da hoşgeldiniz diyoruz'' dedi. 

‘BU FAŞİZMDİR’

Dersim Milletvekili Alican Önlü ise, '' Bu süreçte partimiz ve bileşenlerimiz ortak mücadele zemininde buluşup, diğer kurum ve çevrelerle bir süreç başlattı. Referandum çalışmasıydı. Parti genel merkezimizin planladığı merkezlerde start verilerek, halk toplantıları planlanmıştı. Bunlardan birisi de Malatya'daydı. KESK'in Malatya’da pazar günü gerçekeleştirdiği eylemlerde üyelerinin gözaltına alınmasından dolayı geçmiş olsun dileklerimizi iletmek için gelmişken bugün 15 KESK üyesinin evi basılarak göz altına alındığını öğrendik. Emeğin iradesi bu tür platform ve sendikalardır. Buna göre geçmiş olsun ziyeretinde bulunduk. Geçmiş olsuna gelelim derken daha üzerinden yirmi dört saat geçmeden başka bir mağduriyet yaratıldı. Bu faşizmdir. Faşizm böyle bir şeydir'' şeklinde konuştu. (Malatya/EVRENSEL)
 

www.evrensel.net