Çanakkale deprem bilançosu: 954 yapı hasar gördü

Çanakkale deprem bilançosu: 954 yapı hasar gördü

Çanakkale Ayvacık'taki depremlerin ardından bilanço açıklandı: 480 yıkılmış ve ağır hasarlı konut olmak üzere toplam 954 yapıda zarar tespit edildi.

Çanakkale’de bir haftadır deprem fırtınasının sürdüğü Ayvacık ilçesinde, valilik kriz merkezi hasar bilançosunu açıkladı. Buna göre depremde, 480 yıkılmış ve ağır hasarlı konut olmak üzere toplam 954 yapıda zarar tespit edildi. 

Ayvacık ilçesinde 6 Şubat'ta başlayan deprem fırtınasında şu ana kadar 1000'e yakın sarsıntı meydana geldi. 5'i 5 ve üzeri büyüklükte, 11'i ise 4 ve üzeri büyüklükteki depremler, kent sakinlerini korkutuyor. 

Ayvacık ilçesinin Yukarıköy Köyü başta olmak üzere toplam 24 yerleşim biriminde 480 yıkılmış ve ağır hasarlı konut, 392'si hasarlı konut, 1'i ağır hasarlı kaplıca, 6'sı ağır hasarlı cami, 75'i ağır hasarlı ahır ve dam olmak üzere toplam 954 yapıda zarar tespit edildi. Sarsıntılar sırasında 8 kişi de hafif yaralandı. Tarım İl Müdürlüğü'nce yapılan tespitlerde ise 18 küçükbaş ve 1 büyük baş hayvanın yaşamını yitirdiği belirlendi. 

SOĞUKLA DA MÜCADELE

Depremin ilk gününden bu yana en ağır kış koşulları ise bugün yaşanıyor. Hava sıcaklığı 1 dereceye kadar düşen bölgede, aralıklarla hafif kar yağışı görülüyor. Deprem fobisi nedeniyle konteyner ve çadırlara bile girmekten korkan köylüler dışarıda yaktıkları ateşlerin etrafına toplanarak ısınıyor.

KONTEYNER OKULLAR KURULUYOR

Deprem nedeniyle geçen salı gününden hafta sonuna kadar okulların tatil edildiği ilçede bugün itibariyle deprem bölgesi dışındaki okullarda eğitim ve öğretime başlandı. Hasarın meydana geldiği 7 köyde ise eğitime başlanamadı. Yetkililer, bugün sahra okullarda eğitimin başlayacağını açıklamasına rağmen daha sonra karar değiştirdi. Çok sağlıklı olmayacağı gerekçesiyle bugün de bölgede eğitim başlatmadı. Depremzede öğrencilerin eğitim görmeleri için bölgeye konteyner sınıflar istendi. Gelen konteyner sınıfların okul bahçelerine yerleştirme çalışması da başladı. Depremlerin merkez üssünden biri olan Gülpınar köyündeki Çok Programlı Anadolu Lisesi bahçesine, 7'isi yeni toplam 9 konteyner yerleştirildi. 7 sınıfta 16'şar öğrencinin Çarşamba gününden itibaren eğitim-öğretime başlayacağı öğrenildi. İki konteynerden birini idareciler, diğerini ise öğretmenler kullanacak. Diğer köylerde de konteyner okulların kurulumu sürüyor. (Çanakkale/DHA)

www.evrensel.net