BRICS zirvesinin gündemi ‘daha güçlü ortaklık’

BRICS zirvesinin gündemi ‘daha güçlü ortaklık’

BRICS 9. Zirve toplantısı Eylül ayında Doğu Çin’in Fujian eyaletinde bulunan Xiamen beldesinde düzenlenecek.

Eylül ayında Doğu Çin’in Fujian eyaletinde bulunan Xiamen beldesinde düzenlenecek olan BRICS 9. Zirve toplantısı “küresel yönetişimin güçlendirilmesi”ne odaklanacak. Xinhua haber ajansına göre, düzenlenecek zirve “BRICS: Daha Parlak Bir Gelecek İçin Daha Güçlü Ortaklık” temasıyla ve geçen sene Goa Zirvesinde başlatılan girişimleri tamamlamaya çalışacak. BRICS, Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika Cumhuriyeti’nden oluşuyor. 

TRUMP’IN TİCARET POLİTİKALARI

Zirvede ele alınacak ana konular; “bağımsız bir derecelendirme kuruluşu” kurma planlarının geliştirilmesi ile, bu yıl 2.5 milyar dolarlık kredi sağlaması beklenen “Yeni Kalkınma Bankasının”, uluslararası finansal mimarisini güçlendirmek için BRICS ülkelerinin neler yapması gerektiği olacak.

Çin’in bu yılki BRICS Zirvesine başkanlık etmesiyle birlikte, “küreselleşmenin önemi” ve ABD Başkan Donald Trump’ın uluslararası örgütlerden ve antlaşmalardan çekilmesi gibi korumacı politikalara karşı araçların neler olabileceği üye ülkeler tarafından tartışılacak. 

Gündemdeki diğer konuların ise, “uluslararası terörizm” ve üçüncü ülkeler tarafından bölgesel krizlere müdahale edilmesi çabaları olacağı açıklandı. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net
ETİKETLER BRICSÇinABD