Ayrıntı Yayınları’ndan 30. yıla özel üç kitap

Ayrıntı Yayınları’ndan 30. yıla özel üç kitap

Ayrıntı Yayınları, 30 yıllık yayım hayatında 1000. kitabına ulaştı. Yayınevi, 30 yıllık yolcuğunu ve 1000. kitabı 3 özel kitapla kutluyor.

30 yıl önce yayım hayatına başlayan Ayrıntı Yayınları, 1000. kitabına ulaştı. Yayınevi, 30 yıllık yolcuğunu kutlamak için özel olarak 3 kitap hazırladı. Yayınevinin 999. kitabı Karl Marx’ın seçme yazılarından oluşan “Hayalet”ti. 1000. kitap ise Ercan Kesal’ın fotoğraf yazılarından oluşan “Zamanın İzinde” adlı kitap oldu. Ayrıntı Yayınları son olarak 1001. kitabın “Yüzbir Gece Masalları” olacağını duyurdu.

“Yüzbir Gece Masalları”, herkesin haberdar olduğu Binbir Gece Masalları’nın kız kardeşi olan Yüzbir Gece Masalları’nın sekiz yüz yıl önceye (1234 yılına) ait bir el yazması. Alman araştırmacı Claudia Ott tarafından 2010’da keşfedilen eser, masalın ve edebiyatın tarihini değiştiriyor. Yazılışı Binbir Gece Masalları’ndan da eski olan bu özgün eserin basılan ilk 1001 adedi sertifikalandırılıp, hologramlı etiketlerle numaralandırıldı.

999. KİTAP: HAYALET (SEÇME YAZILAR) / KARL MARX

Oxford Yayınları tarafından hazırlanan ve Marx’ın bütün eserlerini, mektuplarını, notlarını tarayarak bunların en önemlilerini bir araya getiren bir “seçme yazılar” kitabı. Bugüne kadar hazırlanan “en iyi Marx seçkisi” olarak anılıyor. Kitabın basılan ilk 999 adedi sertifikalandırılıp, hologramlı etiketlerle numaralandırıldı.

1000. KİTAP: ZAMANIN İZİNDE / ERCAN KESAL & ENİS RIZA

Son yüz yılın Türkiyesini fotoğraflar ve yazılar eşliğinde sunan bu kitabın görsellerini Enis Rıza hazırladı, fotoğrafların edebi metinlerini Ercan Kesal yazdı. Yayın dünyamızda daha önce örneği bulunmayan bir çalışma. Kitabın basılan ilk 1000 adedi sertifikalandırılıp, hologramlı etiketlerle numaralandırıldı. Sertifikalandırılıp numaralandırılan sınırlı sayıdaki kitapların satışı yalnızca yayınevinin internet sitesinde ve yayınevinde yapılıyor.

KİTABIN YAZGISI ‘FATA LİBELLİ’

Ayrıntı Yayınları otuz yıllık kitap yolculuğunu paylaşmak ve 1000’inci kitabını okurlarıyla buluşturmak için bir sergi düzenliyor.

Kitabın Yazgısı “fata libelli” başlıklı sergi, kitapların okurlarla kurduğu bağa ve iktidarlarla yaşadığı sorunlara odaklanıyor. Ali Taptık, Sevim Sancaktar, Hakan Gürsoytrak, Rafet Arslan, Çağrı Saray, İz Öztat, Sevinç Altan ve CANAN’ın işlerinin yer alacağı sergi boyunca çeşitli seminerler ve atölye çalışmaları da yer alacak.

15 Şubat’ta açılacak olan sergi 8 Mart’a kadar sergilenecek. Ayrıntı Yayınları’nın 30 yılı sosyal medyadan yayıncılar ve yazarlar tarafından kutlandı. (KÜLTÜR SERVİSİ)

www.evrensel.net