13 Haziran 2012 14:07

Cari açık enflasyon hassas denge

DÜNYA Bankası’nın Küresel Ekonomik Beklentiler raporu yayınlandı. Raporda Türkiye ekonomisinin, dünya ekonomisindeki gelişmelere hassas bir duyarlılık göstereceği ifade edildi. Raporda Türkiye’nin bu yıl yüzde 2.9 büyüyeceği tahminine yer verildi. Ancak, bu rakamın küresel ekonomik koşulların daha da kötüleşme

Cari açık enflasyon hassas denge
Paylaş

DÜNYA Bankası’nın Küresel Ekonomik Beklentiler raporu yayınlandı. Raporda Türkiye ekonomisinin, dünya ekonomisindeki gelişmelere hassas bir duyarlılık göstereceği ifade edildi. Raporda Türkiye’nin bu yıl yüzde 2.9 büyüyeceği tahminine yer verildi. Ancak, bu rakamın küresel ekonomik koşulların daha da kötüleşmeyeceği varsayımına dayandığı da belirtildi. Raporda yüksek enflasyon ve cari açığa da vurgu yapıldı.

Bölge ve ülke ekonomileri itibarıyla dünyayı kapsayan raporda Türkiye’yle ilgili bazı bölümler şöyle:
“Avrupa ve Orta Asya’nın ikinci büyük ekonomisi olan Türkiye’de büyüme artan dengesizlik belirtileri arasında olağanüstüydü. Büyümeye temel olarak, hızla artan iç talep, konjonktürel politika (Haziran 2011’de yapılan seçimler öncesi artan kamu harcamaları) ve yatırım artışı neden oldu. İç talebe kredilerde hızlı artış biçiminde sonuçlanan Merkez Bankası’nın uyumlu para politikası da yarar sağladı. Merkez Bankası munzam karşılık oranlarını 2010 aralığı ve 2011 martında artırdı, fakat sonra politikayı tersine çevirdi ve 2011 ağustosunda küresel ekonomik beklentilerle ilgili endişelere bağlı olarak oranları düşürdü. Zayıflayan dış talep arasında ortaya çıkan güçlü iç talep, cari işlemler açığı ve enflasyonda keskin artışlara yol açtı.”

ARTAN DENGESİZLİKLER

Türkiye’nin büyüme hızının düşeceği ifade edilen raporda ayrıca şu ifadelere yer verildi: “Büyüme, ülke küresel finansal koşullara yüksek ölçüde bağlıyken ve artan dengesizliklere işaret eden çeşitli makroekonomik göstergelerle (yüksek enflasyon, büyük ve artan cari işlemler) daha az gerçekleşebilir, ülke yatırımcı duyarlılığındaki olumsuz gelişmelere karşı hassastır.”
(HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Ağızlarını aratmayınca hastaneye gidemediler

SONRAKİ HABER

Hükümetin anladığı dilden konuşmak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...