Ağızlarını aratmayınca hastaneye gidemediler

Fotoğraf: AA

Ağızlarını aratmayınca hastaneye gidemediler

ELAZIĞ Karakoçan Cezaevi’nde kalan siyasi tutsaklar, hastaneye götürüldükleri sırada ağızlarının aranmasına izin vermedikleri için hastane yerine tekrar cezaevine gönderildiklerini belirtti.Karakoçan Cezaevinde kalan tutsaklar adına mektup gönderen BDP Eski Dersim İl Yöneticisi Erdal Kotan, doktora gitmek için ce

Leyla Söğüt

ELAZIĞ Karakoçan Cezaevi’nde kalan siyasi tutsaklar, hastaneye götürüldükleri sırada ağızlarının aranmasına izin vermedikleri için hastane yerine tekrar cezaevine gönderildiklerini belirtti.

Karakoçan Cezaevinde kalan tutsaklar adına mektup gönderen BDP Eski Dersim İl Yöneticisi Erdal Kotan, doktora gitmek için cezaevi idaresine verdikleri dilekçelerine haftalarca cevap verilmediğini kaydetti. Hastaneye götürüldükleri sırada askerlerin keyfi uygulamalarına maruz kaldıklarını belirten Kotan, “Bizi cezaevinin nizamiyesine götürdükleri sırada, askerlerce ağzımız dahi aranmak isteniyor. ‘Ağzını aç, dilini kaldır’ diyorlar. Bunu yapmadığımız zaman da, bizi hastaneye götürmek yerine, cezaevine geri götürüyorlar” dedi. Kendilerine yapılan uygulamaları Cezaevi Savcısına bildirdiklerini, ancak savcının “Asker şüphelenirse dilinizin altına da bakabilir” dediğini belirten Kotan tutsakların tedavi olamadığını ve bu durumun sürdüğünü belirtti.

GÖRÜŞÇÜLER GERİ DÖNÜYOR

Sıcak su sorunundan kaynaklı yıkanamadıklarını ve banyo gününde verilen sıcak suyla ancak 1-2 arkadaşlarının yıkanabildiğini belirten Kotan, cezaevi idaresinin ödeneklerinin bulunmadığı için güneş enerjisinin arızasının giderilmediğini belirttiğini kaydetti. Yaşadıkları bir diğer sorun ise kadın görüşçülerin saatlerce cezaevi kapısında bekletilmesi olduğunu belirten Kotan, “Görüş günlerinde kadın gardiyan olmadığı için arama yapması için bir kadın polis getirtiyorlar. Ancak o da zamanında gelmiyor. Kimi zaman saatlerce kadın görüşçüler, polisin gelmesini bekliyor. Görüşçüler sabahtan akşama kadar kapıda bekliyor, Kadın polis gelmeyince de, görüş yapamadan geri dönmek zorunda kalıyorlar” dedi. (ELAZIĞ)

www.evrensel.net