Engelliye tecavüz davasında sanığın tahliye istemine ret

Engelliye tecavüz davasında sanığın tahliye istemine ret

İstanbul Esenyurt'ta kas hastası kadına AVM tuvaletinde tecavüz iddiasıyla yargılanan sanık için savcı tahliye istedi, mahkeme reddetti.

 

Esenyurt'ta tekerlekli sandalyeye bağlı yaşayan kas hastası D.A.'ya (39) 6 ay önce bir AVM'nin engelli tuvaletinde tecavüz ettiği iddia edilen tutuklu sanık E.G.'nin yargılanmasına devam edildi. Savcı, sanığın tahliyesini istedi, mahkeme reddetti.

Bakırköy 5.Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuklu sanık E.G. İle müşteki D.A. hazır bulundu.

Müştekinin avukatı Eren Keskin cinsel saldırının bilirkişi raporlarıyla sabit olduğunu belirterek, "Bu suçun sonucunda müvekkilim yaşamını yitirebilirdi. Durumun ciddiyeti ortadadır. Şikayetçiyiz" diye konuştu.

Sanık E.G. müşteki ile zorla ilişkiye girmediğini iddia ederek, tahliyesini talep etti.

Savcı İsmail Çelik, tutuklulukta geçirdiği süre ve mevcut delil durumu dikkate alınarak sanığın tahliyesini istedi.

SANIĞIN TUTUKLULUK HALİNİN DEVAMINA KARAR VERİLDİ

Suçtan zarar görme ihtimaline binaen müştekinin davaya taraf olarak katılmasına karar veren mahkeme heyeti, suçun vasıf ve mahiyeti, bir kısım delillerin henüz toplama aşamasında olması, delillerin karartılma ihtimali ve kaçma şüphesi olması gerekçeleriyle sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

İddianamede şüpheli E.G.'nin "Nitelikli cinsel saldırı" ve "Cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlarından 28 yıla kadar hapsi isteniyor.

ADLİYE ÖNÜNDE AÇIKLAMA

Adliyenin önünde basın açıklaması yapan Eren Keskin, "Son derece korkunç bir olay. Tamamen kendisini rahat olarak idame ettiremeyen, tek başına hareket edemeyen ve bir sandalyeye bağlı bir kadına cinsel saldırı söz konusuydu. Kendisi Kas Hastalıkları Derneği'nde tedavi görüyor. Bugün kendisini hazır hissetti ve ifadesini verdi. Müvekkilim sanıkla göz göze gelmemeye özen gösterdi. Yüzüne bakmadı. Sanığın kendisini savunma yöntemi son derece ilginçti. Beraberlikleri olduğunu, sevgili olduklarını ve bunu birkaç kere yaşadıklarını söyledi. Bu kesinlikle yalan. Kaldı ki erkek arkadaşı dahi olsa, bir kadının vücuduna isteği dışında yapılan her saldırı cinsel saldırıdır. Evlilikte dahi tecavüz suçtur. Böyle bir savunma olamaz. Kaldı ki müvekkilim cinsel saldırı nedeniyle yaşamını yitirebilirdi. Çünkü kas hastası olduğu için ameliyat edilemiyor. Kanamayı durdurmak için ameliyat dahi yapılamadı. Bu nedenle ağır bir suçla karşı karşıyayız. Ama bu arada savcının bütün bu delillere rağmen tahliye talebinde bulunmuş olması beni çok şaşırttı. Neyse ki mahkeme tutukluluğunun devamına karar verdi. Olayın takipçisiyiz" diye konuştu. (DHA)

www.evrensel.net