Hakan Fidan Almanya'ya gidiyor

Hakan Fidan Almanya'ya gidiyor

İstihbarat alanındaki işbirliği ve DİTİB'e bağlı imamlar konularını ele almak üzere MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın Almanya’ya gideceği öğrenildi.

Türkiye ile Almanya arasında krize dönüşen özelikle Suriye’deki gelişmelere ilişkin istihbarat paylaşımı ve Türkiye’nin DİTİB'e bağlı imamlar aracılığıyla Almanya içerisindeki istihbarat faaliyetleri konuşmak üzere Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Hakan Fidan Almanya’ya gidiyor. Fidan’ın, Almanya Federal Haberalma Teşkilatı (BND) Başkanı Dr. Bruno Kahl’ın davetlisi olduğu öğrenildi.

İSTİHBARAT TEMASI YOĞUNLAŞTI1

Fidan’ın dış istihbarattan sorumlu BND’nin yanı sıra, iç istihbarat servisi Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) Başkanı Hans-Georg Maassen ile de bir araya gelmesinin planlandığı kaydedildi.

Diplomatik kaynaklar, iki ülkeyi yakından ilgilendiren güvenlik sorunları ve tehditler nedeniyle, son dönemde istihbarat ve güvenlik birimleri arasında temasların yoğunluk kazandığını belirtiyorlar.

Geçen yıl içinde BND’nin bir önceki başkanı Gerhard Schindler’in Türkiye’yi ziyaret ettiği ancak bu temasların kamuoyundan gizli tutulduğu öğrenildi.

SURİYE’DE İSTİHBARAT SAĞLANMIYOR

Almanya’nın Suriye’de elde ettiği istihbaratı Türkiye ile paylaşmadığı basına yansımıştı. Görüşmede özelikle bu konu başta olmak üzere, yabancı çihatçılar ve IŞİD’le mücadele önemli gündem maddelerini oluşturuyor. Görüşmenin bir diğer konusu ise Türkiye’nin Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’nde (DİTİB) görevlendirdiği din görevlilerinin ajanlık faaliyetleri olacağı belirtiliyor.

SERT TEPKİ GÖSTERİLMİŞTİ

BfV Başkanı Hans-Georg Maassen, Türkiye’nin DİTİB üzerinde yürüttüğü istihbarat faaliyetlerine ilişkin şu açıklamayı yapmıştı: “Bir taraftan Türkiye’deki gelişmelerden büyük endişe duyuyoruz. Diğer yandan, Türk azınlığa ya da Türk kökenli Alman vatandaşlarına yönelik nüfuz etme operasyonları olduğu görülen faaliyetlerden endişeliyiz. Almanya’da, Alman çıkarlarına karşı istihbarat faaliyeti niteliğinde operasyonların yürütülmesi gibi bir durumu kabul edemeyiz. Bu nedenle Türkiye gibi NATO müttefikimiz söz konusu olsa da buna karşı dururuz.”

Fidan’ın yapacağı ziyaret tarihi ise henüz açıklanmadı. (DİHABER)

Son Düzenlenme Tarihi: 13 Şubat 2017 12:41
www.evrensel.net