Müslüm Doğan: Aleviler bu anayasaya 'Hayır' diyecek!

Müslüm Doğan: Aleviler bu anayasaya 'Hayır' diyecek!

Alevilerin referandumda 'Hayır' diyeceğini belirten HDP'li Müslüm Doğan, 'Bu ülkede birlikte yaşamın koşullarını gelin birlikte oluşturalım' dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, referandum çalışmalarının eşit şartlar altında yapılmadığının altını çizerek, "Biz özgürlüğüne düşkün halklar ve inançlar olarak birbirimize ulaşacağız ve tüm bu baskıları boşa çıkartacağız. Bizim halka ulaşmamız engellenemeyecek. Basın kuruluşları hatta sosyal medyayı bize kapatabilirler ancak biz ev ev dolaşacağız. Halkımıza, bu yeni oligarşi sistemin halklara ve inançlara bir şey getirmediğini anlatacağız" ifadelerini kullandı. 

'AKP DİNİ ÇIKARLARI İÇİN KULLANIYOR’

AKP'nin dini çıkarları doğrultusunda kullandığını söyleyen Doğan, "Dini kötüye kullanan, dinin özgün halini bırakıp dini kendi iktidarı için kullanan bir iktidar modeliyle karşı karşıyayız” dedi. Doğan, Alevilerin geçmişte olduğu gibi dağınık olmadığını belirterek, Aleviler artık örgütlenip ortak bir akıl ve politik geliştirdiklerini, bu durumun Türkiye halkları ve inançları için bir kazanım olduğunu vurguladı. Kürt hareketi ile Alevi hareketinin birlikte mücadele etmesinin sistemi ciddi anlamda sarstığını sözlerine ekleyen Doğan, Alevi toplumunun hem ideolojik hem toplumsal anlamda ciddi bir güç olduğunu ifade etti.

'REDDEDİYORUZ'

Alevilerin her fırsatta demokratik bir cumhuriyette bir arada yaşama arzusunu dile getirdiğini söyleyen Doğan, devletin yeni asimilasyon araçlarını devreye sokmasının Alevileri tedirgin etiğini belirtti. Doğan, "Bu konuda da ciddi tepkiler oluşmuştur. Ancak aleviler eski alevi değildir. Alevilerin cumhuriyetin kuruluşundan bu yana yok sayılması ve asimilasyon politikalarını reddetmektedirler. Onun için kendi kurumlarını yarattılar" diye konuştu. 

'YENİ SİSTEM İLE TÜM KAZANIMLARA SALDIRILACAK'

Başkanlık sistemiyle beraber Alevilerin tüm bu kazanımlarına daha fazla saldırılacağını söyleyen Doğan, "Özelikle 4+4+4 eğitim modeli aleviler için tasarlanmış bir asimilasyon sistemidir. Aleviler zorunlu olarak din dersi almak isteyenlere saygı duymaktadır. Ancak zorunlu din dersi almak istememektedirler. Çünkü devlet, zorunlu olarak verilen din dersini kendi Sünni inancını zorla öğretmek ve yaymak için bunu kullanıyor. Kaldı ki devlette Sünni inancı vermiyor. Verdiği devlet dinidir. Devlet inancıdır. Aslında ne olduğu anlaşılamayan bir inanç sistemidir. Çünkü alevlilerin Sünni yurttaşlarla bir sorunu yoktur. Aleviler bu süreci aşabilecek bir toplumsal olgunluğa ve toplumsal birikime sahiptir. Onun için referandumda Aleviler 'Hayır' diyecek" dedi.

'TÜM RENKLERİN OLDUĞU ANAYASAYA KİMSENİN İTİRAZI OLMAZ'

Devletin ve hükümetin tüm bunlardan yola çıkarak HDP'yi başta merkez medya olmak üzere halka ulaşmasının yolunu kapattığını belirten Doğan, "Biz HDP olarak diyoruz ki bu cumhuriyet demokratikleşirse yaşar. Bu ülkede birlikte yaşamın koşullarını gelin birlikte oluşturalım. Bir toplum sözleşmesi olarak yeni bir anayasa yapalım. Bu anayasada da hiçbir ulusun hiçbir inancın hiçbir sınıfın egemenliği tanımlanmasın. Tüm renklerin bir araya gelerek yaptığı bu anayasadan hiç kimsenin bir sorunu olmayacaktır" dedi. (DİHABER)

İnteraktif Sayfa: Anayasa değişikliği paketinin madde madde ayrıntılı değerlendirmesi...

Son Düzenlenme Tarihi: 13 Şubat 2017 11:10
www.evrensel.net