13 Şubat 2017 10:32
Son Düzenlenme Tarihi: 13 Şubat 2017 10:44

Öğretmenin verdiği ödev mesleği oldu

Manisa’da yaşayan el sanatları ustası Cengiz Yeziz atık tahtalardan birbinden güzel ahşap eserler yaratıyor.

Öğretmenin verdiği ödev mesleği oldu

Paylaş

Manisa’nın Şehzadeler ilçesindeki Yeni Han’da bulunan 4 metrekarelik dükkana yaklaştığınızda burnunuza keskin bir ahşap kokusu geliyor. 51 yaşındaki el sanatları ustası Cengiz Yeziz bu dükkanda atık tahtalara hayat veriyor.

Cengiz Yeziz, ortaokulda öğretmenin verdiği bir ödevle bu işe merak salmış. Askerden döndüğünde ise tesadüfen tanıştığı bir el sanatları ustası sayesinde ahşap oymacılığının derinliklerini öğrenip geliştirmiş.

Geçimini ürettiği ahşap süs eşyaları ve maskları satarak sağlayan Yeziz, "Ortaokul dönemlerinde baktığım bir objeyi kavramaya başladım. Ahşaba dokunmak, ondan bir şeyler yapmak çok hoşuma gidiyordu. Ortaokulda iken öğretmenimiz herkese kendine özgü bir şeyler yapmamızı istedi. Ben de kendime bir kütük buldum. Kütüğe insan figürü oymaya başladım. Ben yaptıkça ortaya bir şeyler çıktı. O zamanlar el sanatlarına yatkın olduğumu anladım. Daha sonra bu işi yapmaya karar verdim fakat gidip öğreneceğim bir yer yoktu" diyor.

HAYALİNİN PEŞİNDE KOŞTU

Sonra sanatsal üretimle para kazanmayı düşündüğünü anlatan Yeziz, bu nedenle resme başlamış, yaptığı resme çıta lazım olunca Yeni Han'daki Salih ustanın atölyesine çıta almaya gitmiş ve gide gele işin inceliklerini öğrenmiş.

Yeziz, "Ahşap oydum, mermer oydum, taş oydum. Meslek böyle başladı. Şimdi bununla geçimini sağlıyorum" diyor ve ekliyor, "Bundan sonra da bilgimi, emeğimi, birikimimi aktarabileceğim biri olursa seve seve öğretebilirim." (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Lavrov: ABD’yi Astana’daki Suriye görüşmelerine davet ettik

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa