13 Şubat 2017 10:23

'Referanduma kadar çalmadık kapı bırakmayacağız'

İzmir’de referandum çalışmalarına başlayan Halkevci Kadınlar sokak sokak dolaşarak, çalmadık kapı bırakmayacaklarını söyledi.

'Referanduma kadar çalmadık kapı bırakmayacağız'

Paylaş

"Türk tipi başkanlık sistemine karşı eşitlik, özgürlük ve laiklik için diktatörlüğe ve başkanlığa Hayır” diyen Halkevci Kadınlar, İzmir’de referandum kampanyasına başladı.

Kadınların güçlü bir “Hayır” için mücadele edeceğini belirten Halkevleri Üyesi Evrim Çakır, her gün mahalle mahalle, sokak sokak, şarkılarla, türkülerle “Hayır”ı anlatacaklarını ve her yerde Hayır Meclisleri kurmayı hedeflediklerini söyledi.

Yoğun bir çalışma içerisinde olacaklarını belirten Çakır, "Bugüne kadar ne kadar eş dost biriktirdiysek, ne kadar komşunun kapısını çaldıysak, kaç esnafa hayırlı işler dediysek şimdi yine kapılarını aşındırıyoruz. Sokağımızı birlikte süpürdüğümüz, tuz istediğimiz, çocuğumuzu emanet ettiğimiz yan komşudan, pantolon paçası diktirdiğimiz terziden, her gün ekmek almak için sıraya girdiğimiz fırından, 10 dakikalık saç kesiminde hayatını bizimle paylaşan kuaförümüzden, her hafta bin bir hesapla alışveriş yaptığımız pazarcıdan bizi dinlemelerini istiyoruz" diye konuştu.

‘KORKUYORLAR, SAKLIYORLAR'

Çakır, kimsenin 18 maddelik anayasa değişliğinde neyin değiştiğini anlatmadığını belirterek, "Madem dedikleri kadar iyi olacak, niye sokaktaki Ayşe teyzemin bile öğrenmesinden korkuyorlar, saklıyorlar?" diye sordu. Çakır, Erdoğan'ın 17 yıl daha ülkeyi yönetmek istediğini ve kendi sesinden başka bir sesin çıkmasını istemediğini kaydetti.

‘KADIN KADINI DİNLER’

Kadınlar olarak tüm bunlara karşı çıktıklarını vurgulayan Çakır, "Yani meselenin özü daha güçlü bir Erdoğan için herkes biat etsin ki bombalar patlamasın, hapse tıkılmasın, işsiz kalmasın, rahat etsin referandum da tek adama ‘Evet’ desin. İşte bu yüzden kadın kadını dinler dedik, elden ele, kulaktan kulağa, sakladıkları gerçekleri başladık anlatmaya" diye konuştu.

Kadın meclisleri olarak yaptıkları çalışmalarda çalmadık kapı bırakmayacaklarını söyleyen Çakır, "Oturduğumuz mahallelerde komşularımızın derdini, tasasını, hastasını, açlığını tokluğunu bildiğimiz kadar, bu ülke içinin geleceği için ne düşünür onu da biliriz. İki ayımızı, eş dost akraba, kim varsa bildiğimiz ‘Evet’ demeyi düşünen, kararsız olan, gidip ikna edeceğiz” diye belirtti.

'HAYIR KADINLARIN ZAFERİ OLACAK'

Türkiye’nin birçok yerinde kadınların “Hayır" kampanyalarına başladığını söyleyen Çakır, "Benim de senin de hepimizin yapabileceği bir şey var, kadınca sebeplerle, kadın materyalleri ile ‘Hayır’ kadınların zafer arifesi olacak. Nefes almaya başladığımız önceki ‘Hayır’ beyanlarımız hatırımızda. Bu kez de yine aynı heyecan ve umutla tüm zorluklarını göze alarak, yeniden başlamak için diktatörlük hayali kuranlara cevabımız: 'Hayır' olacak” dedi. (DİHABER)

ÖNCEKİ HABER

Medeni Yıldırım'ın öldürülmesinde etkin soruşturma yapılmadı

SONRAKİ HABER

‘19 Aralık'ta kullanılan kimyasal için başvurduk, raporu bekliyoruz'

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa