Tanrıkulu, Cumhuriyet  yazarlarına yayın yasağını sordu

Tanrıkulu, Cumhuriyet yazarlarına yayın yasağını sordu

Sezgin Tanrıkulu, tutuklu Cumhuriyet yazarlar ve yöneticilerine yönelik süreli yayınları takip etme yasağı getirilmesini Meclis gündemine taşıdı.

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 100 gündür tutuklu bulunan Cumhuriyet yazar ve yöneticilerine yönelik ‘süreli yayın’ yasağını Başbakan Binali Yıldırım’a sordu, “Keyfi uygulama kaldırılacak mı?” dedi.  

Tanrıkulu, Yıldırım’ın yanıtlaması talebiyle verdiği soru önergesinde, Akın Atalay, Bülent Utku, Murat Sabuncu, Kadri Gürsel, Güray Öz, Hakan Kara, Turhan Günay, Musa Kart, Önder Çelik ve Mustafa Kemal Güngör ile ilgili olarak, tutukluluk halinin sonlandırılmasını gerektirecek nitelikte yeni bir delilin bulunmadığını hatırlatarak, “100 gündür özgürlüklerinden mahrum olan Cumhuriyet Gazetesi yönetici ve yazarları iddianamenin bir an önce hazırlanmasını ve yargılama sürecinin başlamasını” talep etti. 

YASAĞIN GEREKÇESİ NE?

Freedom House ‘Dünyada Özgürlükler’ Raporuna göre, Türkiye’nin siyasi haklar ve sivil özgürlüklerde sınıfta kaldığını ve 10 yılda özgürlüklerin en çok gerilediği ikinci ülke konumuna geldiğini hatırlatan Tanrıkulu, şu sorularına Başbakan’dan yanıt istedi: 

Bu bağlamda;
* 100 gündür özgürlüklerinden mahrum olan Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Cumhuriyet Gazetesi yönetici ve yazarlara, ‘süreli yayınları’ takip etme yasağı getirilmesinin sebebi nedir?
* Süreli yayınlara getirilen yasak bir an önce kaldırılacak mıdır?
* 100 gündür özgürlüklerinden mahrum olan Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Cumhuriyet Gazetesi yönetici ve yazarlara mektup alma - yollama yasağının ‘keyfi’ bir biçimde uygulandığı iddiası doğru mudur?
* İddia doğru ise, bu ‘keyfi uygulama’ bir an önce kaldırılacak mıdır?
*  Yapılan bu ‘keyfi uygulamalar’ ile ilgili olarak Adalet Bakanı kamuoyuna açıklama yapacak mıdır?
* Mektup alma-yollama KHK kapsamına girmediği halde, tutukların bu hakkının, ‘keyfi uygulama’ ile daha fazla ihlal edilmemesi için Adalet Bakanlığı gerekli işlemleri yapacak mıdır?
* 2014-2017 yılları arasında yıllar bazında 12 Şubat tarihi itibariyle toplam kaç gazeteci gözaltına alınmış, kaçı tutuklanmıştır? (MEDYA SERVİSİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 12 Şubat 2017 18:27
www.evrensel.net