Tükenmez yazarlarının  ‘propaganda’ davası düştü

Tükenmez yazarlarının ‘propaganda’ davası düştü

Tükenmez dergisi yazarlarının 'terör propagandası' iddiasıyla yargılandıkları dava zaman aşımından düştü.

Tükenmez dergisi yazarlarından Mustafa Sütlaş, İsmail Ağan, Mehmet Ali Çelebi ve derginin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Osman Zorba hakkında açılan “terör örgütü propagandası” davası zaman aşımından düştü. 

Bianet’in haberine göre; İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen “terör örgütü propagandası” davasının 9 Şubat 2017 tarihli son duruşmasında savcı davanın zamanaşımı yönünden düşürülmesini talep etti. Davayı karara bağlayan mahkeme, “basılmış eserler yoluyla işlenen suçlarla ilgili ceza davalarının bir muhakeme şartı olarak günlük süreli yayınlar haricindeki diğer basılmış eserler yönünden 6 ay içerisinde açılmasının zorunlu olduğu”nu belirterek davanın düşmesine karar verdi.

Bir önceki duruşmada sanıkların avukatı Özcan Kılıç da davanın zamanaşımından düşürülmesi gerektiğini savunmuştu. Derginin yazarları ise yazılarının basın ve ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu vurgulamıştı.

NE OLMUŞTU?

Tükenmez dergisi 78’liler Girişimi’nin 2004’ten beri çıkarttığı bir yayın. Davaya, Tükenmez’in Yaz 2015 sayısında Çelebi’nin “Gire Spi’den Özgürlük Manifestosu”, Sütlaş’ın “Kobane Gelecekten Umutlu ve Devrim Sürüyor”, Ağan’ın “Paris Komününden Rojava’ya” yazıları konu oldu. “Genel Seçimler ve Gelecek” adlı dosya konusuyla çıkan aynı sayıda Fikret İlkiz, Ragıp Duran, Zeki Coşkun, Nimet Tanrıkulu gibi isimlerin yazıları da yer alıyordu. 

Savcı Gökhan Yolasığmaz’ın hazırladığı iddianamede, üç yazarın da yazılarında ve yazılarında kullanılan görsellerde PKK ve KCK’nin övüldüğü iddia edildi. (MEDYA SERVİSİ)

www.evrensel.net
ETİKETLER Tükenmez dergisi