Referandum arefesinde hilafet çağrısı

Referandum arefesinde hilafet çağrısı

Mersin’de laiklik ve demokrasi karşıtı olduğunu ifade eden bir grup, şeriat çağrısında bulundu.

Türkiye'de Anayasa değişikliği tasarısının 16 Nisan'da oylanacağı referanduma ilişkin 'Hayır' ve 'Evet' tartışmaları sürerken, Mersin’de hilafet çağrıları yapıldığı ortaya çıktı.

Köklü Değişim Mersin Temsilciliği adı altında bastırılan afişlerdeki adres ise, Mersin’in Akdeniz ilçesine bağlı Yeni Mahallesi'nde faaliyet yürüten Bilge Eğitim Derneği’ni gösteriyor. Afişlerde “Çok oyaladınız! Biz laiklikten bıktık. Demokrasiden bıktık. Hilafet istiyoruz. Gelin daha iyi bir fikriniz varsa tartışalım. Köklü Değişim Mersin her hafta düzenlediğimiz sohbetlerimize bekliyoruz” yazıldığı görüldü.

Açık adresin verildiği afişte, erkeklere ayrı kadınlara ayrı sohbet günleri ve saatleri yer alıyor. Afişlerde, söz konusu derneğin Facebook, Twitter ve Gmail hesapları da veriliyor. Derneğin verilen sosyal medya hesaplarına girildiğinde ise, Hizb ut Tahrir isimli grupla ilişkileri görülüyor. Yine Mersin ve Türkiye’de faaliyet gösteren birçok dernekle bağlantısı olduğu görülen derneğin, söz konusu afişlerde verilen adresin ise Mersin Akdeniz ilçesinde bulunan Bilge Eğitim Derneği’ne ait olduğu görülüyor. (DİHABER)

 

Son Düzenlenme Tarihi: 12 Şubat 2017 17:14
www.evrensel.net