12 Şubat 2017 15:18
Son Düzenlenme Tarihi: 12 Şubat 2017 15:45

İngiltere’de 38 kurum ‘hayır’ için çalışacak

Başkanlık referandumunda İngiltere'den de oy kullanılacak. 38 kurum 'hayır' kampanyasında yer alacaklarını açıkladı.

İngiltere’de 38 kurum ‘hayır’ için çalışacak

Paylaş

Arif BEKTAŞ
Londra

Anayasa değişikliği referandumu için Türkiye’de olduğu gibi yurt dışında da seçmenler oy kullanacak. Yaklaşık yüz bin seçmenin olduğu Birleşik Krallık’ta ‘hayır’ kampanyası başladı. Bu çalışmaya şimdiden katılacağını açıklayan 38 kurum var.

İKİ HAYIR PLATFORMU KURULDU

Türk ve Kürt toplumunun İngiltere’deki sorunlarına ilişkin daha önce kurulan Demokratik Güç Birliği’ni oluşturan 17 kuruma 5 kurum daha eklenerek 22 kurum, “Demokrasi İçin Hayır Platformu Britanya”yı oluşturdu. Sosyalist örgütler, Kürt örgütleri, yöre dernekleri ve Alevi derneklerinin oluşturduğu bu platforma katılmayan, fakat ‘hayır’ çalışması yürütecek olan yeni oluşum daha gündemde.
Britanya Hayır Platformu adı ile kurulan ikinci oluşumda, CHP, Vatan Partisi, Atatürkçü Düşünce Derneği, İngiltere Türk Öğretmenler Derneği gibi kurumlar var.

PLATFORMLAR ARASI İŞ BİRLİĞİ OLABİLİR

Önceki gün bir toplantı yapan Britanya Hayır Platformu’nda konuşan CHP İngiltere Birliği Başkanı Hasan Dikme, daha çok platformun kurulmasından yana olduklarını, çeşitli meselelerde bir araya gelemeyecek kurumların olduğunu ama bunların hepsinin ‘hayır’ çalışması yürüteceğini, ayrı platformlar oluşturmasında sakınca görmediklerini belirtti. Dikme, platformlar arasında çeşitli işbirliklerinin de olabileceğini söyledi.

‘AYRILIKLARIMIZ ÜZERİNDEN TARTIŞMAYACAĞIZ’

Demokrasi İçin Hayır Platformu Britanya’nın içinde yer alan, İngiltere’de en etkili kurumlardan biri olan Türk ve Kürt Toplumu Dayanışma Merkezi (Day-Mer) Sözcüsü Feyzullah Cinpolat da gazetemize verdiği demeçte, “Hayır çalışması yapan herkesle bir arada olmak isteriz. Ayrılıklarımız üzerinde bir tartışma yapmayacağız ve mümkün olan herkese ulaşmaya çalışacağız. Özellikle kararsız ve AKP-MHP tabanına ulaşıp, ülkenin tek adam tarafından yönetilmesine hayır demelerini sağlamaya çalışacağız” dedi. 
Cinpolat ayrıca, diğer Hayır Platformu ile de, gerektiğinde bazı çalışmaları birlikte örgütleyebileceklerini de sözlerine ekledi.

'EVET' HENÜZ ORTADA YOK

İngiltere’de Hayır Platformları oluşturularak, çeşitli basın açıklamaları ve toplantılarla çalışmalarına başladılar. Daha önceki seçimlerde AKP ve MHP oylarının yüzde 30’larda kaldığı Birleşik Krallık’ta, referandumda da evet oylarının daha da geriye düşmesi bekleniyor. Hayır oylarının yüzde 80 olabileceği belirtilirken, evet çalışması yapan kimsenin henüz ortaya çıkmaması dikkat çekiyor.
 

ÖNCEKİ HABER

‘Referandumun işçileri kutuplaştırmasına izin verilmemeli’

SONRAKİ HABER

Trabzonspor 82 hafta sonra ilk 4’te

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa