‘Referandumun işçileri kutuplaştırmasına izin verilmemeli’

‘Referandumun işçileri kutuplaştırmasına izin verilmemeli’

Deriteks Sendikası İzmir Şubesi Genel Kurulundaki konuşmalarda işçilerin referandum sürecinde kutuplaşmasına izin verilmemesi gerektiği söylendi.

Deriteks Sendikası İzmir Şubesi 30. Olağan Genel Kurulu çok sayıda Deri işçisinin katılımı ile yapıldı. 

Çiğli Belediyesi Konferans Salonunda yapılan genel kurula Deriteks Genel Başkanı Musa Servi, Tuzla Şube Başkanı Binali Tay, Türk-iş Ege Bölge Temsilcisi Süleyman Yıldırım, Türk-İş'e bağlı sendikaların şube başkan ve yöneticileri, DİSK Gıda İş Ege Bölge Temsilcisi Gürsel Köse, DISK Birleşik Metal İş’te örgütlü Schneider işyeri temsilcileri, uzun soluklu direniş gerçekleştiren Savranoglu ve SF işçileri katıldı.

Deriteks üyesi işçiler, Bangledeş’te tutuklu sendikacılarla dayanışma için destek içeren dövizler açtı. 

Açılış konuşmasını yapan mevcut şube başkanı Makum Alagöz, OHAL'in son bulmasını, kapatılan basın yayın organlarının açılmasını, ihraç edilen akademisyenler ve kamu emekçilerinin iade edilmesini istediklerini belirtti. 

Alagöz, referandum sürecine ilişkin olarak, "Anayasa değişikliğine ‘evet’ diyen de, ‘hayır’ diyen de bu ülkenin evladıdır. Kutuplaşmalara izin verilmemeli" dedi. Kıdem Tazminatının kırmızı çizgileri ve son kaleleri olduğunu ifade eden Alagöz, "Sendika ayrımı yapmadan ortak mücadele verilmelidir" dedi. 

Deriteks Genel Başkanı Musa Servi tüm darbelere karşı olduklarını vurgulayarak, "Anayasa'nın elbette değişmesi gerekiyor. Ama tek kişiye adapte olan bir değişiklik değil bizim talebimiz. İşçi ve emekçi lehine tek damla birşey yok. İşverenlere teşvik üzerine teşvik veriliyor. İşsizlik fonu işverenlere kredi olarak veriliyor. İş cinayetleri yüzde 9 arttı. Ülkenin en çok kâr getiren kamu kurumlarını Sayıştay denetiminden kaçırıp Varlık Fonuna devrettiler. Bunu kabul etmemiz mümkün değil" dedi. 

Anayasa değişiklik paketinin ne anlama geldiğine ilişkin eğitim çalışmaları yapacaklarını dile getiren Servi, “Mücadeleyi ve dayanışmayı birlikte örmeliyiz" diyerek sözlerini bitirdi. 

Türk-iş Ege Bölge Temsilcisi Süleyman Yıldırım, ilk sendikal söylemleri 17-18 yaşlarında, Deri-iş' ten duyduğunu dile getirerek başladığı konuşmasında, "Nisan ayında gidilecek olan referandum öncesi şirin görünmek adına haklarımıza yönelik saldırılarda frene basacaklar 2 ay süreyle. Kıdem tazminatından asla ödün vermeyeceğiz. Gereken herşeyi yapmaya hazırız" dedi.

GREVLERİ YASAKLAYANLARA 'HAYIR'

Sendika şube başkanları referandumla ilgili söz aldı.

TÜMTİS İzmir Şube Başkanı Şükrü Günsili: Grevleri yasaklayanlara oy veren işçi, sendikacı kendi ipini çekiyordur. 'Hayır'da hayır vardır diyerek yüzyüze çalışma yapmalıyız.

Tezkoop-iş 2 nolu şube başkanı Caner Fırat: Nasıl baskılara, sürgünlere karşı inadına barışı savunduysak, bugün de cesaretle doğru olanı bu kürsülerden ifade etmeliyiz. İşçi sınıfı için bu referandumda ‘Hayır’ demeliyiz.

DİSK Gıda İş Ege Bölge Temsilcisi Gürsel Köse: Yıllardn beri konfederasyon ayrımı yapmadan mücadele ettik. Mücadeleye devam edeceğiz. Televizyonlarımızı, radyolarımızı susturdular. Haklarımız, özgürlüklerimiz için ‘Hayır'ı örgütleyeceğiz.

Schneider Baştemsilcisi Sedat Sadak: Bu iktidar asgari ücreti belirlerken bize sormadı. Kendi geleceklerini garanti altına almaya çalışıyorlar. Grevimiz yasaklandı ama örgütlülüğümüzle kazandık. Bıkmadan, usanmadan çocuklarımızın geleceği için ‘hayır’ demeliyiz.

Genel Kurulda mevcut yönetimin yeniden aday olduğu tek liste ile seçime gidildi. Yönetim Kurulu, Makum Alagöz, Erdoğan Güney, Cumali Yalman, Mustafa Fidan ve Selehattin Ok'tan oluşuyor. (İzmir/EVRENSEL)

www.evrensel.net