HDP’li Ziya Pir: ‘Hayır’ dersek AKP dizginlenecek

HDP’li Ziya Pir: ‘Hayır’ dersek AKP dizginlenecek

HDP Milletvekili Ziya Pir, sandıktan ‘Hayır’ çıkması halinde iktidarın dizginleneceğini, çözüm sürecine geri dönmek zorunda kalacağını söyledi.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şubesi, Esnaf ve Sanatkarlar Odası toplantı salonunda kongresini gerçekleştirdi. Kongrede konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir, ülkenin OHAL ve KHK'lerle bir şirket gibi yönetildiğini söyledi. Anayasa taslağının referandumda geçmesi halinde yönetim şeklinin kurumsallaşacağını kaydeden Pir, “Bir kişi gücü eline aldığı zaman bütün güçleri elinde toplamak ister” dedi.

Hazırlanan anayasa taslağında Kürtlerin olmadığının altını çizen Pir, neden ‘Hayır’ dediklerini “Milliyetçi cephenin hazırladığı taslakta Kürtler yok, Kürtler öz benlikleri Türkiye Cumhuriyeti'nde hiç bir zaman olmadılar. Neden 'Hayır' diyoruz, biz demokratız, demokratik bir sistem istiyoruz” diye özetledi.

Sandıktan 'Hayır' çıkması durumunda AKP’nin dizginleneceğini söyleyen Pir, “Eğer 'Hayır' dersek başkanlık sistemi rafa kalkacak ve artık önümüze konulamayacaktır. Eğer 'Hayır' dersek masaya gelmek zorundalar ve masayı artık istedikleri gibi deviremeyecekler” dedi. (DİHABER)

www.evrensel.net