Öğrenciler, köy yolu açılmayınca Muş'a yürüyerek gitti

Öğrenciler, köy yolu açılmayınca Muş'a yürüyerek gitti

Muş Üçevler Köyü'ndeki 12 öğrenci, kar yağışının yolları kapatması nedeniyle 7 saatlik yürüyüşün ardından kent merkezine ulaştı.

Muş'un merkeze bağlı Üçevler Köyü'ndeki 12 öğrenci, köy yolunun günlerden bu yana kardan kapalı olması nedeniyle kent merkezine yürüyerek gitti. Karla kaplı 27 kilometrelik yolu yaklaşık 7 saat yürüyerek aşan çocuklar buna alışkın olduklarını söyledi.

Yarı yıl tatilinin bitmesine rağmen köy yolları kapalı olduğu için okula gidemeyen Üçevler Köyü'ndeki öğrenciler, karlı yolları yürüyerek aştı. Yılda birkaç kez bu zorlu yolcuğa çıkmak zorunda kaldıklarını söyleyen Muş Rekabet Lisesi öğrencilerinden Resul Yıldırım, “Yarı yıl tatili nedeniyle köye geldik. Fakat köy yolu yağan kar nedeniyle günlerdir kapalıydı. Yolun açılacağı gün belli değildi. Biz de okululmuzdan ve derslerimizden geri kalmamak için yürümeyi tercih ettik. Daha önceden de bu yolu birkaç kez yürümek zorunda kalmıştık. Yani ilk kez yapmıyoruz. Üşüdük, ıslandık ancak yapacak bir şey yok. Okumak zorundayız” diye konuştu.

Muş'taki çeşitli okullarda yatılı ya da akrabalarının yanında kalan öğrenciler eğitim için büyük mücadele veriyor. Yolculuk sırasında yaşı küçük öğrencilerin çantalarını taşıyan, zaman zaman onları sırtlarına aldıklarını söyleyen Resul Yıldırım, şöyle dedi:
“Zaman zaman 1 metreyi aşan karda yaşı küçük öğrencilere büyükler olarak yardım ediyoruz. Havanın sisli ya da kar yağışlığı olduğu zaman köyden büyükler de bizlere eşlik ediyor.” (DHA)

www.evrensel.net
ETİKETLER Muşkarkış