Paris'te polis şiddeti protesto edildi

Paris'te polis şiddeti protesto edildi

Paris’te tutuklama sırasında polis tecavüzü yaşandığı iddiasının haber bültenlerine taşınması üzerine halk ayağa kalktı.

Paris'in kuzey banliyösü Aulnay-sous-Bois'da, rutin kimlik kontrolü sırasında 22 yaşındaki Theo'nun 4 polisin coplu cinsel saldırısına uğradığı iddiasının ardından kentte şiddetli protesto gösterileri yaşanıyor.

Yaklaşık 2000 kişi, Aulnay-sous-Bois'da bir tutuklama sırasında tecavüze uğradığı iddia edilen gence destek için Bobigny mahkemesi önünde toplandı. Dayanışma gösterisine müdahale edilmesi nedeniyle çatışmalar yaşandı.

Bobigny mahkemesi önünde toplanan protestocular, “Theo için adalet”, “Polis masum öldürür”, “Adalet yoksa barış da yok” pankartları taşıdı. Göstericiler polis şiddetini kınayan sloganlar attı. Protesto sırasında yaşanan polis müdahalesi sonrası çatışma yaşandı. Polis eylemclere göz yaşartıcı gazla saldırdı.

Fransa'da Rouen, Toulouse , Nantes, Caen gibi diğer kentlerde de küçük gruplar halinde protesto eylemleri gerçekleştirildi.

Hala hastanede olan 22 yaşındaki Theo'nun yaşadıkları, banliyölerindeki gençlik ve polis arasındaki gerginliği yeniden ateşledi.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, 22 yaşındaki Theo isimli mağduru ziyaret etmiş ve olayın sorumlularının cezalandırılacağını söylemişti. (DHA)

www.evrensel.net