Avrupa emeklilik fonları İsrail'in savaş suçundan kar ediyor

Avrupa emeklilik fonları İsrail'in savaş suçundan kar ediyor

Avrupa emeklilik fonları; İsrail'in savaş suçlarından, Filistin halkının mal ve mülküne el konulmasından kâr sağlıyor.

Adri NIEUWHOF 
Electronic İntifada

Avrupa’nın emeklilik fonları, Filistin halkının mal ve mülküne el konulmasından çıkar sağlıyor. Kopenhag merkezli araştırma grubu Danwatch, yeni raporunda “Bir dizi İsrail bankasında, yasadışı yerleşimleri destekleyen, finanse eden ve kolaylaştıran Avrupa yatırımlarının tespit ettiğini” belirtti. Danwatch, en büyük beş Avrupalı yatırımının, işgal altındaki Batı Şeria’nın sömürgeleştirilmesinde ağırlıklı olarak yer alan beş büyük İsrail bankasında 357 milyon dolarlık hisse senetlerinin olduğunu söyledi. 

Şaşırtıcı olan şu ki İçişleri Bakanlığı verilerine dayanarak İsrail medyası tarafından aktarılan rakamlara göre, aralık 2015’te, işgal altındaki Batı Şeria’da, 360 bini Doğu Kudüs’te olmak üzere, 766 bin 302 İsrailli yerleşimci yaşıyordu. 

Batı Şeria yerleşimlerindeki nüfusun hızla artması, İsrail’in işgal altındaki toprakları kolonileştirme konusundaki verdiği önceliğinin bir yansıması.

YERLEŞİM LAĞIMI

Günümüz İsraili’nde, alınamayacak kadar pahalı konutlar karşısında İsrailli Yahudi vatandaşlar, yerleşimlere yönelik cömert sübvansiyonlar, vergi indirimleri ile Kudüs ve diğer şehirlere ulaşım kolaylığı sağlayan ulaşım olanakların cazibesine kapılıyor.

Danwatch’ın raporunda Beytüllahim yakınlarındaki 50 bin nüfuslu Beitar İllit yerleşiminin bir vaka incelemesi yer alıyor. Ve bu dosyanın Filistinli Wadi Fukin kasabası üzerindeki etkisi anlatılıyor. 

Danwatch, “Kasabayı çevreleyen yerleşkelerin genişlemesi tarımı tehdit ediyor, çünkü yerleşimciler kanalizasyon atıklarını vadiye bırakıyorlar” diyor: “Ayrıca ordu köy girişini, yolları, köy alanlarını kapatıyor, böylelikle ürün yetiştirme, hasat etme, ürünlerin satılacak yerlere taşınması zorlaşıyor.” 

Danwatch raporunda, köyün etrafını kuşatan yerleşimin arka planda görüldüğü, Wadi Fukin Belediye Başkanı Ahmad Sokar’ın bu yerleşkenin etkisinden bahsettiği video da bulunuyor. 

Sokar, “İlk yerleşimciler geldiğinde ben 3 yaşımdaydım. Kimse bizim iznimizi istemedi. Köyün topraklarına el koydular ve yerleşimciler için evler inşa etmeye başladılar” dedi. Sokar Danwatch’a ayrıca “Şu anda 50 bin yerleşimci var. Ve neredeyse her taraftan kuşatılmış durumdayız.” dedi. 

FİNANSÖRLERE YATIRIM

İsrail kanunları, finansman ve sigortayı garantilemek için yerleşimleri inşa edecek girişimcilerin bankalarla ortaklık kurmasını gerekli kılıyor. Bankalar ayrıca yerleşimlerdeki şubeleri aracılığıyla yerleşimcilere ve yerleşim belediyelerine kredi ve hizmet sağlıyor. 

2014 yılında, Hollanda Emekli Sandığı PFZW (eski adıyla PGGM) yerleşim inşaatlarındaki rolü nedeniyle beş büyük İsrail bankasından on milyonlarca dolar tahsil etti.

Bu beş büyük banka Hapoalim Bankası, Leumi Bankası, Mizrahi Tefahot Bankası, Birinci Uluslararası İsrail Bankası ve İsrail İndirim Bankası’dır. 

EN BÜYÜK YATIRIMCI NORVEÇ FONU

Ne var ki Avrupa’nın büyük finans kurumları bu bankalara yatırım yapmaya devam ediyor. 

Danwatch’a göre, petrol fonu olarak bilinen Norveç Hükümeti Emeklilik Fonu, İsrail bankalarının beşinde toplam 253 milyon dolarlık hisse sahibi olan en büyük yatırımcı. Ve yatırımları geri çekme çağrılarına rağmen, Hollanda Emeklilik Fonu Stiching Pensioenfunds ABP, üç bankada 104 milyon dolarlık hisseye sahip. Danwatch’a göre biri Danimarka’da, diğeri İsveç’te bulunan diğer büyük iki emeklilik fonunun, İsrail bankalarında hisseleri bulunmamaktadır fakat bu iki şirket bu bankaları sakıncalı şirketler listesine de almamıştır.         

YERLEŞİM ARTIŞI

İsrail işgal altındaki Batı Şeria’da bulunan yasa dışı yerleşimlerde 6 binin üzerinde yeni konut planları olduğunu bildirdi. 

Yerleşimcilere sıcak bakan Başkan Donald Trump bile, geçtiğimiz hafta beklenmedik bir şekilde tavır aldı ve yerleşimlerin genişlemesinin devam etmesinin ABD’nin bölgedeki barış hedefine ulaşmasına yardımcı olmayacağını belirterek İsrail’i ikaz etti.

Uluslararası Af Örgütü bu heyecanlı yerleşim duyurularının uluslararası yasaları “Pişkince hiçe saymak” olduğunu belirtti.
(...) 

Geçen yıl, İnsan Hakları İzleme Örgütü tüm şirketlerden, yerleşimlerdeki ve yerleşimlerle ilgili tüm işlerine son vermelerini istedi. İsrail bankalarının yerleşim yerlerini finanse etme konusundaki rolünün özellikle korkunç olduğunu vurguladı. Örgüt ayrıca hükümetleri, İsrail’e bu konuyla ilgili yardım etmemeye çağırdı.

İsrail’in tüm yerleşimleri, aralık ayında BM Güvenlik Konseyinin yeniden kamuoyunda teyit ettiği üzere, uluslararası yasalara göre yasa dışı. (...) 

(Geçtiğimiz) pazartesi gecesi İsrail Parlamentosu, Batı Şeria’daki Filistinlilerin özel mülkiyetindeki geniş arazilerin hırsızlığını geriye dönük meşrulaştırma kanunu çıkartarak yaptıklarını ikiye katladı.

Bu hareket uluslararası kınama cephesinde bir telaş yarattı, ama hiçbir hükümet İsrail’i bu hareketi nedeniyle kınamadı.

Norveç ve Hollanda emeklilik fonları etiğe ve sosyal yatırım ilkelerine bağlı kaldıklarını iddia ediyorlar. Ancak İsrail bankalarına yatırım yapmaya devam ederek İsrail’in suçlarına ortak oluyorlar ve suçlardan kâr sağlıyorlar. 

(Çeviren: Mesrure Kulya)

Son Düzenlenme Tarihi: 12 Şubat 2017 14:17
www.evrensel.net