Dünyanın en büyük bakır madeninde grev

Dünyanın en büyük bakır madeninde grev

2 bin 500 bakır madeni işçisi hakları için greve çıktı, uluslararası bakır şirketlerinin paçaları tutuştu.

Dünyanın en büyük bakır madeni olan Şili’de bulunan Escondida Madeninde çalışan 2 bin 500 maden işçisi greve çıktı. İşçiler ücretlerine yüzde 7 zam ve ikramiye talep ediyorlar. 

El Ciudadano gazetesinin haberine göre işçiler, ülkenin kuzeyindeki Antofagasta kentine 130 kilometre uzaklıkta ve deniz seviyesinden 3 bin metre yükseklikte bulunan maden bölgesinde grev için kamp kurdular. Geçtiğimiz perşembe greve çıkan maden işçileri talepleri karşılanmazsa grevi sürdüreceklerini açıkladılar. 

Reuters’a konuşan bir Maden İşçisi Jose Alcaino, “Eğer biri birden mutfağına girer ve buzdolabını götürmeye kalkarsa kolların bağlı öylece durur musun? Burada olan da budur. İkramiyelerimizi, paramızı alıp daha fazla çalışmamızı istiyorlar” dedi. 

PİYASANIN PAÇALARI TUTUŞTU

Clarin gazetesi ise ham madde bekleyen uluslararası piyasanın kaygılı olduğunu yazdı. 

2015 yılında dünya bakır üretiminin yüzde 6’sını karşıladığı belirtilen Escondida madeninin çoğunluk hissesi Avustralyalı BHP Billiton şirketine ait. 

Grevin hammadde fiyatlarını etkileyebilemesi bekleniyor. Bakırda hammadde fiyatları, en büyük bakır ithalatçısı olan Çin’in alımlarındaki düşüş nedeniyle son dört yılın en düşük seviyesinde bulunuyor.  

Clarin gazetesine konuşan Barclays bankası yetkililerinden Dane Davis, “Escondida’daki grev, sadece üretime etkisi nedeniyle değil piyasa dengesi açısından da önemli. Grev, 2.5 milyon tonluk üretim için uluslararası pazarlık yapıldığı bir dönemde yapılıyor” dedi. 

Öte yandan Escondida’daki grevin diğer madenlerdeki toplu görüşmeleri de etkilemesi bekleniyor. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net
ETİKETLER ŞiliGrev