Devlet sussun kadınlar konuşsun

Devlet sussun kadınlar konuşsun

Başbakan Erdoğan’ın “Her Kürtaj Bir Uludere’dir” açıklaması ve kürtajın yasaklanmak istenmesine yönelik söylemler üzerine kadınlar Türkiye’nin her yerinde “Kürtaj Haktır, Uludere Katliamdır” şiarıyla seslerini yükseltiler. “Devlet Benim Adıma Sen Konuşma” dediler.Ankara’d

Selmane Ertekin

Ankara’da da kadın örgütleri, siyasi partiler, demokratik kitle örgütleri ve sendikalar, hemen her gün kürtajın bir hak ve sağlık hizmeti olduğunun altını çizen çeşitli etkinlik ve eylemler düzenlediler. Kürtaj Yasağına karşı tepkilerin dur durak bilmediği Ankara’da, aralarında Uçan Süpürge Kadın Dayanışma Vakfı, FeministBiz, Halkların Demokratik Kongresi, CHP, BDP, EMEP, ÖDP, SDP ve KESK'in de olduğu 60 kurum “Kürtaj Yasağına Karşı Kadın İnisiyatifi” oluşturdu. Kadınlar, 17 Haziran’da yapacakları mitingle AKP hükümetine tepkilerini gösterecekler.

‘DEVLET SEN SUS’

Yapacakları mitingde devletin bu konuda susması ve sadece kadınların konuşması gerektiğine vurgu yapacaklarını belirten Uçan Süpürge Çalışanı Sena Somuncuoğlu, Başbakan, Sağlık Bakanı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı, Meclis İnsan Hakları Komisyonu Başkanı yetmezmiş gibi Diyanet İşleri Başkanı’nda kürtaj karşıtı açıklamalar yapmasının kadınlar arasında büyük tepki topladığını dile getirdi. “Yalan yanlış bilgilerle halkın acıma duygularına sesleniyorlar” diyen Somuncuoğlu, “doğmamış bebek hakkından” söz ederek giriştikleri kürtaj yasaklama hareketinin doğrudan kadınların bedenlerine müdahale olduğunun altını çizdi.  “Kendi bedenimiz üzerinde sadece kendi tasarrufumuz olabilir” diyen Somuncuoğlu, seslerinin iktidar sahiplerince duyulup, hazırlığı yapılan yasa çalışmalarına son verilene kadar mücadele etmekte kararlı olduklarının vurgusunu yaptı.

EN ÇOK YOKSUL KADINLAR ETKİLENECEK

FeministBiz aktivisti Sevim Özdemir, “Kadınların bedenleri üzerinde tahakkümle aynı zamanda kadınların birer birey olarak iradelerinin de yok sayılmaya çalışıldığını düşünüyoruz” dedi. Bu tip bir yasağın özellikle yoksul kadınları etkileyeceğine dikkat çeken Özdemir, zaten çok fazla sayıda olan kadın ölümlerine bir de kürtaj nedenli ölümlerin ekleneceğini ifade etti.

Bu nedenle “yasal kürtaj değil yasak kürtaj öldürür” dediklerini belirten Özdemir, “Kadın cinayetleri bu boyuttayken, cezaevlerinde tecavüze maruz kalan çocuklar varken, Uludere’de çocuklar katledilirken, çocuk gelinler bu ülkenin bir gerçeğiyken yaşam hakkı üzerinden kürtaj savunusunun çok tutarsız ve anlamsız olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Ankara’nın her semtinde, sokağında “kürtaj yasağına karşı” çeşitli etkinlikler yapacakları dile getiren kadınlar, “kürtaj haktır” başlıklı bir imza kampanyası da düzenleyecekler.

17 Haziran da Ankara kadın platformu çağrısıyla yapılacak eylem saat 16.00’da Cebeci’de Ankara Üniversitesi SBF kampusu önünden başlayacak. Buradan Kolej Meydanı’na yürüyecek olan kadınlar burada bir miting gerçekleştirecekler. (Ankara/EVRENSEL)


‘DOĞURMAZSAN ÖL’

Emek Partisi Ankara İl Başkanı İlke Işık Sağdıç, Başbakan’ın “3 değil 5 çocuk doğur” söyleminin altında yatan esas düşüncesinin “daha çok çocuk, daha çok bedava çocuk işçi” anlamına geldiğini söyledi. “Hiçbir kadın kürtaj yaptırmaktan mutlu olmaz” diyen Sağdıç, “Bu konuda karar kadının kendi tasarrufudur. Kürtaj kadının hakkı olmakla birlikte, bu sağlık hakkını sağlayacak da devletin ta kendisidir” dedi.  Aksi takdirde merdiven altı kadın ölümlerin çoğalacağına dikkat çeken Sağdıç, devletin kendisi için doğurmayan kadınlara “öl” dediğinin altını çizdi. Ankara’da yaşayan bütün kadınlara çağrı yapan Sağdıç, “Diliniz, mezhebiniz, dininiz, renginiz, inancınız ne olursa olsun kürtajın yasaklanmak istenmesi daha çok kadının öldürülmesi anlamına gelmektedir” dedi.

www.evrensel.net