Bu mahkemelerin hukukta yeri yok

Bu mahkemelerin hukukta yeri yok

Günlerdir özel yetkili mahkemelerin kaldırılması ve yetkilerinin sınırlandırılması tartışılıyor. Bu süreçte AKP’li bakan ve milletvekilleri dönem dönem özel yetkili mahkemeler ve uzun tutukluluk sürelerinden ‘rahatsızlıklarını’ ifade eden açıklamalar yaptı. Kamuoyunda Bakanlar Kurulunda görüşüle

Ercan Karakaya / Vural Nasuhbeyoğlu

Mecliste gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılmasıyla ilgili değişiklik öngörmediklerini söyledi. Başbakan Tayyip Erdoğan ise yargı paketlerinde bu konuya ilişkin olmadığını belirterek bu konuda Adalet Bakanlığının çalışmaları olduğunu ve ÖYM’lerin kaldıralabileceğini söyledi.

Özel yetkili mahkemelerle ilgili tartışmaları gazetemize değerlendiren hukukçu ve siyasetçiler bu mahkemelerin hukukta yerinin olmadığını belirterek ÖYM’lerin eski DGM’lerden hiçbir farkı olmadığını ve derhal kaldırılması gerektiğini söylediler.

Gazetemize konuşan İstanbul Barosu Eski Başkanı Prof.Dr. Yücel Sayman, ÖYM’lerin kaldırılması gerektiğini söyleyerek, “Devlet biçimi olan demokrasilerde yeri olmayan mahkemelerdir bunlar. DGM’lerle bu mahkemeler arasında bir fark yok. DGM’lerden bu yana biz bu tür mahkemelerin hukukta yeri yok diyoruz. DGM’ler sadece belli bir sol ve sağdan kesimleri kapsadığı için buna tepki çok yoktu. Şimdi bu mahkemeler herkesi ilgilendiriyor. KCK, Ergenekon, Balyoz ortaya çıktı. Bu sefer herkes kendisiyle ilgili olduğunu gördü ve bu mahkemelerin çapı genişledi” dedi. Basında ve kamuoyunda çok önemli davaları yürüten bu mahkemelerin yetkisinin sınırlandırılmasının davaların seyri açısından sıkıntı yaratacağı açıklamalarına katılmayan Sayman, “Hukukçu olarak herhangi bir davaya bu gözle bakamam. Bu mahkemelerde yargılananlar kim ya da kimler olursa olsun böyle bakamayız. Mahkeme terörle, kaçakçılıkla mücadele etmez. Mahkemelerin usülü tarzı bellidir. Mahkemelerin görevi hukukun gereklerini ve adaleti yerine getirmektir.”  

ÖYM’leri hayata geçirenin AKP olduğunu hatırlatan BDP Grup Başkan Vekili Hasip Kaplan,  “Kendileri hayata geçirdikleri mahkemeleri şikayet ediyorlar. 3. Yargı Paketi’nin komisyonda raporu bile yazılmış değil. 4. Yargı Paketi de ancak ekimde Meclis açıldığında gündeme gelecek” dedi. ÖYM’lerin kaldırılmasını istediklerini söyleyen Kaplan, “Yeni anayasa sürecinde de bu konu gündeme gelecek ve tartışılacaktır. Biz bu olağanüstü yetkili mahkelemlere karşıyız. Bu işin geciktirilmesi AKP’nin samimiyetsizliğini gösteriyor. Bu mahkemeler 8 bini aşkın kişi için KCK davasında tutuklama kararı verdi. ÖYM’ler kamu vicdanında mahkum olmuştur. Bizim teklifimiz bunun tamamen kaldırılması içindir. Adalet herkese lazım” diye konuştu.

ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, yıllardır özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasını istediklerini ifade etti. Özel yetkili mahkemelerin yeni bir rejim kurmak için hayata geçirildiğini söyleyen Taş, son haftalarda bu mahkeleler üzerdinden yürütülen tartışmaların AKP ve Cemaat arasında süren iktidar kavgasının sonucu olduğuna dikkat çekti. Yaşanan tartışmaların kurulan yeni rejim içindeki çatışmaların ürünü olduğunu söyleyen Taş, böyle bir tartışma üzerinden yapılacak tartışmaların bir işe yaramayacağını dile getirdi. İki gücün de bağımsız yargı gibi bir derdinin olmadığını ifade eden Taş, bu mahkemelerin tamamen kaldırılması gerektiğini söyledi.

TAMAMEN KALDIRILMALI

ADALET HERKESE LAZIM

İHD Genel başkanı Öztürk Tükdoğan, Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç’ın sözlerinin 4. Yargı Paketi’yle ilgili olduğunu anlatarak “Ama hükümetin bakanlarının yaptığı açıklamalar bu değişikliğinin her an gündeme gelebileceğini gösteriyor. Mecliste bekleyen 3. Yargı Paketi’ne eklemlenme biçiminde bir değişiklik yapılacağı söylentisi var”dedi. Bu mahkemelerin eski DGM’ler olduğunu söyleyen Türkdoğan “Burada özel bir yargılama var. Burada muhalif, resmi ideoljiyi benimsemeyenlere özel bir yaklaşım var. Türkiye’nin geçmişine baktığımızda İsatiklal Mahkemeleri, DGM’ler ve ÖYM’lerle süren bir sistem var. Bu sistemi Milli Güvenlik Siyaset Belgesi olmadan düşünemezsiniz. Bu tip özel yargılamalara son verilmelidir” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)


ERDOĞAN: ÖZEL YETKİLİ MAHKEMELER KALDIRILABİLİR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyeleri ile yaptığı görüşme sonrasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, özel yetkili mahkemelerin tamamen kaldırılabileceğini söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyeleriyle görüşme sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Erdoğan, basın mensuplarının “Özel yetkili mahkemeler konusunda yeni düzenlemeler yapılacak mı?” sorusuna, “Üçüncü ve dördüncü yargı paketlerinde böyle bir şey söz konusu değil” dedi. Erdoğan, Özel Yetkili Mahkemeler konusunda yapılan değişiklik hazırlığının Adalet Bakanlığı tarafından yürütüldüğünü belirterek, “Özel yetkili mahkemeler tamamen kaldırılabilir ama bu konu yapılacak çalışmalar sonucunda netice kazanır” dedi.

ÖYM’LERİ KURAN BİZİZ

Bir gazetecinin, Özel Yetkili Mahkemelerle ilgili   ‘’Bir geri adım söz konusu mu?’’ sorusuna Erdoğan şu yanıtı verdi “Biz, özel yetkili mahkemeleri kuran iktidarız. Çalıştı ve çalışması esnasında da faydalı olduğu zamanlar oldu. Maalesef zararlı olan anlar da oldu. Uygulama esnasında bir çok gerçekleri görmüş olduk. Dolayısıyla bu yasaları yapan bu Parlamento. 250’inci maddeyle ilgili düzenlemeyi yapan da bu Parlamento. Nasıl yaptıysa şimdi bunun üzerinde daha farklı bir düzenlemeyi yapma yetkisi, hakkı Parlamento’dadır” cevabını verdi.

www.evrensel.net