Kamu taşeron işçileri: ÖSP değil, kadro istiyoruz

İzmir'de bir araya gelen kamuda çalışan taşeron işçiler, ÖSP sisteminin taşerondan daha kötü olduğunu belirterek kadro istediklerini belirttiler.

İzmir'de bir araya gelen kamuda çalışan taşeron şirket işçileri, hükümetin uygulamak istediği özel sözleşmeli personel sisteminin (ÖSP) şartlarının taşeron sistemden daha kötü olduğunu belirterek şartsız koşulsuz bir şekilde kadro istediklerini dile getirdiler.

Türkiye’nin bir çok ilinde düzenlenen Kamu Taşeron İşçileri Birliği'nin tanışma toplantısı İzmir'de de gerçekleşti. Konak Kent Konseyi'nin salonunda gerçekleşen toplantıya, belediyelere ait şirketler ile kamu işi yapan taşeron şirketlerde çalışan çok sayıda işçi katıldı. Toplantıda taşerona kadro talebi konuşulurken, salona "Taşeron Düzene Hayır" pankartı asıldı. 

Toplantıda yapılan konuşmalarda, hükümetin "kadro müjdesi" ile verdiği, özel sözleşmeli personel (ÖSP) uygulamasının gerçek yüzü anlatıldı. ÖSP'nin yeni geçici, güvencesiz bir sistem getireceğinin belirtildiği toplantıda bu düzenlemede çalışacakların ne işçi ne de memur statüsünde olmadığı, ayrı bir statüde olduğu aktarıldı.

ÖSP uygulamasının tıpkı taşeron gibi hükümete kamuda ucuz ve güvencesiz işçi çalıştırma imkânı getiren bir formül olduğunun aktarıldığı konuşmalarda, ÖSP'nin kadrosu keyfi, belirsiz ve hak kaybına yol açacak bir çalışma biçimi yaratacağı ifade edildi. Taşeron işçilerin hali hazırda aldıkları ücretler üzerinden ÖSP'ye geçeceğinin de belirtildiği konuşmalarda, sözleşmenin 3 yılın sonunda devam edip etmeyeceğinin belli olmadığı, atama, tayin, görevde yükselme gibi hakların olmayacağı bilgileri de verildi.

'KADRO UMUDU YENİ SEÇİM MALZEMESİ OLMAMALI'

Toplantıda konuşma yapan taşeron işçi Serpil Yaşar, yeni uygulamanın sorunlarını çözmeyeceğini belirterek "Kazanılmış haklarımızı yok eden güvencesiz ve geleceksiz br dayatma anlamına gelen, var olan taşeron sisteminden geri olan ÖSP'yi asla kabul etmiyoruz. Hükümet verdiği sözleri tutmalı ve tüm taşeron işçileri eşit haklarla kadroya almalıdır. Belediyelerdeki norm kadro uygulaması durdurulmalıdır. Mahkemelerin, 'kanuna karşı hile' olarak kabul ettiği kamuda taşeron işçilik uygulamasına son verilmelidir. Taşeron işçilerin kadro umutları yeni bir seçime malzeme yapılmamalıdır. Taşeron işçiliği bu ülkenin kanayan yarasıdır. Ülkemizde taşeron sistemi tam anlamıyla bir köle ticaretine dönüşmüştür" dedi. Kamu taşeron işçilerine örgütlenme ve kadro talebiyle bir arada mücadele çağrısının yapıldığı toplantı, diğer işçilerin konuşmaları ile devam etti. (İzmir/EVRENSEL)

 

Son Düzenlenme Tarihi: 11 Şubat 2017 15:53
www.evrensel.net