İşçiler de sürece katılıyor

İşçiler de sürece katılıyor

2012-2014 grup toplu iş sözleşmesi hazırlıklarına başlayan DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası bu kapsamda işçilerle toplantı yapıyor. İlkini 9 Haziranda Bursa’da yapan Birleşik Metal-İş, önceki gün de Eskişehir’deki metal işçileri ile toplantı yaptı. 13 Haziranda Bilecik’li metal işçileri ile bir araya ge

Eylem Lodos / Erkan Kaan Güler

METAL İŞÇİSİ SÜRECE SEYİRCİ OLMAMALI

Toplu iş sözleşmeleri hazırlıklarına mart ayında Gönen’de baş temsilciler ve şube sekreterleri ile yaptıkları toplantı ile başladıklarını söyleyen Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Beşeri, o toplantıda geçmiş dönemin genel bir değerlendirmesini yapıklarını anlattı. Bu toplantıda gelecek dönemde neler yapılacağının da belirlendiği ifade eden Beşeri, “Biz geçtiğimiz toplusözleşme dönemine de böyle başlamıştık. Bu dönem diğer dönemlerden farklı biz komiteler üzerinden teklif hazırlıkları yapardık ancak gerek sözleşme yetkilerinin gelmemesi gerek sürecin içine metal işçilerinin daha aktif olarak katılmasını düşündüğümüz için bölge toplantıları ile ikinci turu yapıyoruz” dedi.

Metal işçilerinin bu sürece seyirci olmaması gerektiğini vurgulayan Beşeri, işçileri bu sürece toplu iş sözleşmesi kurulları aracılığıyla dahil etmeye çalıştıklarını kaydetti.

Beşeri “Biz ne kadar başarılı olursak sözleşmede o kadar başarılı olacak”  diye konuştu.

21 YIL SONRA GREV ESKİŞEHİR’DEN YAYILDI

21 yıl sonra geçen yıl Eskişehir'de başlayarak Türkiye'ye yayılan metal grevini hatırlatan Beşeri, MESS ile yapılan anlaşma ile metal işçilerinin taleplerinin tümüyle bu toplu sözleşmede karşılandığını söylemenin abartı olacağını söyledi.

Ancak yapılan bu sözleşme ile metal işçileri ile belirledikleri hedeflerin büyük bir kısmına ulaştıklarını kaydeden Beşeri, "Bu yeterlimi elbette değil. Metal işçilerinin değiştirmesi gereken çok sayıda sorunu var. Ama bu değiştirme işi sadece mücadeleden de geçmiyor örgütlülükten geçiyor, güçlü olmaktan geçiyor. Bizim sektörümüzde ne yazık ki bir sarı sendika sermaye ittifakı söz konusu. Bu metal işçilerinin hak kazanmasını ciddi şekilde engelliyor" diye konuştu. Bu grev sürecinde özellikle Eskişehir'de gösterilen dayanışmanın gerçekten çok etkileyici olduğunu söyleyen Beşeri, "Şehir grevde diye bir takım eylemler ve etkinlikler yapıldı.  Biz İstanbul'da iken çok duygulandık bunlardan, bu greve çıkacak diğer işyerlerindeki işçilerin de yalnız olmadıklarını, kamuoyunun yanlarında olduklarının ve haklı olduklarını düşündürdü" dedi.

Bu dönemde işlerinin daha zor durumda olduğunu belirten Beşeri, “30 yıl önce ‘80 darbesiyle çok ince düşünülmüş bir düzen kurdular burada. Bunu kaybetmemek için ellerinden gelen her türlü acımasızlığı yapabilirler. Kolay kolay bu iş kolundaki mücadeleyi gerçek sendikacılara ve gerçekten işçilere teslim etmemek için her türlü ‘alçaklığı’ yapabilirler” dedi.

‘BU SENE BİZİM SENEMİZ OLACAK’

Demokratik bir şekilde herkesin fikrini söylediği toplantılarla işçilerin bu döneme dahil olduğunu söyleyen Renta İşyeri Baş Temsilcisi Murat Kazıklı, diğer sendikalarda olmayan bir şeyi yaptıklarını kaydetti. “Hep beraber işçilerin fikrini alarak tabandan beslenerek, onların görüşlerini birebir kendilerinin söylemesini istiyoruz” diyen Kazıklı, işçilerin de sorumluluk almasını sağladıklarını belirtti. Geçen yıl grev yapılmadan önce MESS ile yapılan sözleşmede işçilerin yüzde 5.35 oranında zam aldığını hatırlatan Kazıklı, greve çıkan işçilerin ise yüzde 11 oranında zam aldığına dikkat çekti. İşçilerin emeklerinin karşılığını aldığını ifade eden Kazıklı, “Bu sene patronlar kriz falan uydurmasın. Biz istediğimizi alacağız. Bu sene bizim senemiz olacak” dedi.  

‘BAŞARIMIZIN YOLU BURADAN GEÇİYOR’

İsa Akın da Renta İşyeri Baştemsilcisi. Toplusözleşme sürecini tabana yayarak, işçilerin istekleri doğrultusunda yaptıklarını söyleyen Akın, başarılarının yolunun da buradan geçtiğini anlattı. Geçtiğimiz yıl yapılan metal grevinin işçiler açısından çok kazançlı olduğunu ifade eden Akın, “Türkiye de 21 yıl sonra yapılamayan yapıldı. Metal işçisi işçi sınıfının önünü açtı” dedi.

Hakan Dural da Entil AŞ İşyeri Temsilcisi. 20 yıldır Entil’de çalışan Dural, sendika ve temsilci ekibi tarafından işçilerin bu toplantılara davet edildiğini söyledi. Dural, Bu şekilde işçilerin hazırlık sürecine dahil olduğunu belirtti.  

Sezer Koyun 2 yıldır Renta’da çalışıyor. Hazırlık sürecinde kendilerinin de söz sahibi olduğunu ifade eden Koyun, “Emekten gelen gücümüzü kullanarak haklarımızı savunuyoruz. Toplantılar yapılıyor onlara katılıyoruz. Bir anlaşmazlık olursa üretim gücümüzü kullanarak, sendikamızın yardımıyla engel olabiliyoruz” dedi. (Eskişehir/EVRENSEL)


BİRLEŞİK METAL-İŞ METAL İŞÇİSİNİN MOTOR GÜCÜ

Eskişehir’de Pandora Düğün Salonu’nda yapılan toplantının açılış konuşmasını DİSK Birleşik Metal-İş Sendikası Eskişehir Şube Başkanı Bayram Kavak yaptı. 2012-2014 toplu iş sözleşmeleri için kolları sıvadıklarını anlatan Kavak, bu dönemde çatırtılı zor bir sözleşme olacağını farkında olduklarını söyledi. “Kadrolarımız ve üyelerimizin hepsi geçmiş toplu iş sözleşme süreçlerindeki vermiş olduğu eylem ve direnişlerle, grevlerle önümüzdeki toplu iş sözleşme döneminde nasıl bir duruş sergileyecekleri mevcut yapısıyla deneyim ve tecrübeleriyle hazır durumdadır” diyen Kavak, sendikalarının yıllardır metal işçilerini bilgilendirdiğini söyledi. Sendikalarının sadece kendi üyeleri için değil tüm metal işçileri için belirleyici sendika olduğunu dile getiren Kavak, Birleşik Metal İş sendikasının metal işçilerinin öncüsü ve motor gücü olduğunu kaydetti. Bayram Kavak'tan sonra konuşma yapan Birleşik Metal-İş  Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Beşeri, işçilerin bir arada olması gerektiğini söyledi. İstediklerini mücadele ederek alabileceklerini belirten Beşeri, 12 Eylül 1980'de yapılamaya cesaret edilemeyen her şeyi bu dönemde AKP'nin yaptığını ifade etti. Hava iş kolunda grevin bir gece de çıkarılan yasa ile yasaklandığına dikkat çeken Beşeri, "Aynı şey Birleşik Metal'in de başına gelir. Bizim bir arada olup mücadele etmemiz gerek" dedi.

www.evrensel.net