'Evet' fikri olan işçi arkadaşlarımızı 'hayır'a kazanmalıyız

'Evet' fikri olan işçi arkadaşlarımızı 'hayır'a kazanmalıyız

Metal işçisi fabrikadaki referandum tartışmalarına dair izlenimlerini ve evet fikri olan işçi arkadaşları hayıra kazanmamız gerektiğini anlattı.

Metal İşçisi
İstanbul

Merhaba Evrensel okurları; 

Burası Tuzla’daki organize sanayilerden birinde metal fabrikası. Çoğunlukla otomotiv sektörüne çalışan hem Türkiye’de hem de dünyada birçok ülkeye, ana firmalara üretim yapan bir yer. Burada 500 aşkın çalışanız.

Aslında yazacak çok şeyim var ama öncellikle biraz referandum tartışmalarından bahsetmek istiyorum. Burada 50’ye yakın kadın çalışan var. Onlardan referanduma dair daha hiçbir şey duymadım. Zaten fabrikada hepimiz diken üstündeyiz. “Konuştuklarım yanlış anlaşılır mı, biri gidip yönetimden birine söyler mi?” Bunları düşünmekten kendimizi alıkoyamıyoruz. Bu çekinceden sıyrılabildiğimizde ise genelde ulu orta, kalabalık yerlerde değil ikili üçlü arkadaşlar halindeyken konuşabiliyoruz. Bir çay molasında sohbetini yalnızca dinleyebildiğim arkadaşlardan biri “Eğer evet dersek cumhuriyet tamamen bitecek, bu da en çok gene biz işçiyi ezecek” diye yanındakine söylendi. Evet diyecek bir arkadaşıma ise “Neden?” diye sorduğumda bana “Aslında neden evet veya hayır diyeceğimi bilmiyorum. Evet kitapçığını inceledikten sonra karar vereceğim” dedi. Yeni anayasada işçilere yönelik bir şey olup olmadığını sorduğumda ise, bunu bilmediğini ama yeni anayasanın artık gerçekten darbeleri yeni 15 Temmuzları engelleyebilecek bir anayasa olacağını düşündüğünü söyledi. Yeni anayasanın kendisine olmasa bile ülkeye yararı, zararından fazla ise evet diyeceğini söyledi. Başka genç ve daha katı düşünen bir işçi, anayasanın Yeni Osmanlı’nın teminatı olduğunu ve kendisinin şeriatı istediğini, cumhurbaşkanının bunları yapabileceğini ve bunun evet demekle mümkün olduğunu söyledi. Osmanlı’daki gibi İslamiyet’in memlekette yeniden yönetim şekli olacağını, anayasanın bunun için başlangıç olduğunu anlattı. Yine benim “Her şey bir yana bu yeni anayasa sana ve senin gibi genç işçilere ne getiriyor?” soruma ise bilmediğini, tam olarak incelemediğini söyleyerek yanıt verdi. 

Benim şimdilik dahil olabildiğim tartışmalar bunlar. Beni en çok üzen kadın işçi arkadaşlarımın hiç konuşmaması. Aslında günlük dertler, akşam tencerenin nasıl kaynayacağı, akşam fazla mesaiye kalma zorunluluğu, geçim sıkıntısı her gün konuşulan konularken ekmeğimize sahip çıkmak için bu tartışmaları ‘hayır’da buluşturacak olan yine bizleriz. Mektubumu bitirirken bütün işçi ve emekçi kardeşlerime sesleniyorum. Çok az vaktimiz var ve bizim kazandığımız hakları kaybetmemek, kendimizin, çocuklarımızın geleceğine sahip çıkmak için neden ‘hayır’ı iyi anlamak ve bugün ‘evet’ fikri olan bütün işçi arkadaşlarımızı yargılamadan, anlayarak dinleyerek ‘hayır’a kazanmamız gerekir. Bu hepimizin geleceğinin teminatıdır.

www.evrensel.net
ETİKETLER Referandum