Fabrika büyüyor ama ücret küçülüyor

Fabrika büyüyor ama ücret küçülüyor

Daha önce büyük bir yere taşınan 2M Kablo'da patron, ücret zammı için beklentileri düşürme çabasında. 2M Kablo işçisi, fabrikadaki sorunları anlattı.

Vedat YALVAÇ
İstanbul

2M Kablo patronu her geçen kârına kâr katarak büyürken işçisine ise “Bu yıl bir kâr elde edemedik, zarar ettik, kendimizi zor kurtardık” diyerek yapılacak ücret zammını düşük tutuyor. Fabrikanın İstanbul’daki yerinin artık küçük gelmesi nedeniyle Silivri’de daha büyük bir yere taşınıldığına dikkat çeken işçiler, yapılan zamma da, patronun açıklamalarına da tepkili. 

Yapılan zamların 80 lira ile 200 lira arasında değiştiğini söyleyen bir işçi “Patron her  zam ayı yaklaştığında işçinin beklentisini kırmayı amaçlıyor. Fabrika büyümedi falan diyor ama daha önce evren sanayi sitesinde küçük bir yerdeydi yer yetmediği için daha büyük bir yer için Silivri’ye taşındılar. Büyümüyorsa o küçük yerden neden çıktılar. Futbol sahası gibi büyük bu yeni yere neden taşındılar. Patron konuştuğunda toplumsal olaylara duyarlı, hak hukuk diyen biri ama icraata gelince her şey aynı, tüm patronlar gibi davranıyor” diye konuştu. 

BU ÜCRET HİÇBİRİMİZE YETMİYOR

150 işçinin çalıştığı fabrikada pek çok işçinin asgari ücretle çalıştığını aktaran baka bir işçi, şöyle devam etti: “1450 lira ücret alıyorum. Bu ücret hiçbirimize yetmiyor. Ben şuan bekar olduğum halde ve bir tek sigaram olduğu halde ay sonunu çoğu zaman getiremiyorum. Bir kendimi evli ve ayrı düşündüğüm zaman kesinlikle yetmiyor. Esenyurt gibi bir yer de bile kiralar olmuş 900 lira. Ben alıyorum 1500 lira ücret. Hiçbir şekilde yetmiyor. Dedem. Ninem, kardeşlerim, çocukları... Bir evde 10 kişi kalmak zorunda kalıyoruz. Günde 10 ekmek desen ayda 300 lira o yapıyor. Eve 5 bin lira para giriyor ama yetmiyor. Babam taşeronda cami temizliği yapıyor. Onu da kaç yıldır çalışmasına rağmen birkaç ay çalıştırıp başka bir taşeron firma üzerinden çalıştırıldığı için ne tazminat alabiliyor ne başka bir şey. Sadece kuru asgari ücretle çalışıyor.”

HER GÜN 12 SAAT ÇALIŞIYORUZ

İşin zorluğundan da söz eden işçi, günlük 9.5 saat çalıştıklarını, her gün 2.5 saat de fazla mesai yaptıklarını söyledi. Gece vardiyasında da gündüz vardiyasında da 12 saat çalıştığını ifade eden işçi şunları söyledi: “Yemek molası yarım saat. 15 dakikalık 2 tane çay molası var. Kışın yine iş var ama yazın inşaat sektörü açıldığı zaman çoğu zaman haftanın 7 günü çalışıyoruz.  İşimiz ağır. Hiç oturmadan sürekli ayakta çalışmak zorunda olan arkadaşlarımız da var. Fırsata bulup bir iki dakika bile oturma lüksü bile yok. 12 saat boyunca sürekli ayakta yoruluyoruz.” Üretimin hızlandırıldığını anlatan işçi, 1 saatte üretilen kablo miktarının iki katına çıkarıldığını belirtti. Bu nedenle patronun genç işçiye ihtiyaç duyduğunu söyleyen işçi,  “İşten çıkarılırken daha çok eski işçiler çıkarılıyor. Hem yeni işçiye ücretleri daha iyi olduğu için. Hem de 12 saat çalışıyoruz ve daha genç ve dinamik güç lazım” dedi. Yoğun çalışma nedeniyle pek çok işçinin bel ve boyun fıtığı olduğunu aktaran işçi, iki işçinin bu nedenle işten çıkarıldığını söyledi. 

MESAİLER BİR NEVİ ZORUNLU

Günlük fazla mesailerin dışında tatil günlerinde de fazla mesaiye kaldıklarını dile getiren bir başka işçi, “Mesailer bir nevi zorunlu. Gitmek zorunda kalıyorsun. Hafta tatilinde çağırdığı zaman çok önemli bir mazeretin yoksa işyerinin sana bakış açısı değişiyor. Bu nedenle de mecburen geliyorsun. Gelmezsen işyeri sana cephe alıyor. Mesaiye gelmediği için tutanak tutulan arkadaşlarımız var. Neden gelmediğine dair savunma istiyorlar. Kendi yanındaki arkadaşlarının motivasyonunu ve performansını bozduğunu söylüyorlar. ‘Sen gelmiyorsun diye diğer işçiler de gelmiyor’ diyorlar. ‘Mesai kalmıyorsun senden verim alamıyoruz’ diyerek göz dağı veriyorlar” diye konuştu.

Son Düzenlenme Tarihi: 11 Şubat 2017 00:07
www.evrensel.net
ETİKETLER 2M Kablo