Öner dosyasında ilerleme yok

Öner dosyasında ilerleme yok

Diyarbakır’da 10 Şubat 2013 tarihinde akrep tipi zırhlı polis aracının ezmesi sonucu yaşamını yitiren Şahin Öner’in soruşturmasında hâlâ gelişme yok.

Diyarbakır’da 10 Şubat 2013 tarihinde Yenişehir ilçesi Şehitlik semtinde akrep tipi zırhlı polis aracının ezmesi sonucu yaşamını yitiren Şahin Öner’in soruşturması sürüncemede kaldı. Polisin zırhlı araçla ezdiği Öner, yaralı olmasına rağmen hastane yerine Şehitlik Karakoluna götürülmüştü. Yarım saat kadar polisler tarafından karakolda tutulan Öner, Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesine götürüldüğü esnada, yolda yaşamını yitirmişti.

‘OLAY FARKLI YÖNE ÇEKİLDİ’

Dört yıldır herhangi bir gelişmenin olmadığı soruşturmayı değerlendiren Dava Avukatı İHD Diyarbakır Şubesi Hukuk Komisyonu Üyesi Abdullah Zeytun, Şahin Öner dosyasının bilindik bir dosya olduğunu ve bölgede bu olaya benzer çokça cinayetin işlendiğini söyledi. Öner’in ölümünün ardından gerek idari gerekse de hükümetin o zamanki yetkililerinin olayın farklı bir şekilde cereyan ettiğine dair açıklamaları olduğunu hatırlatan Zeytun, “Çok açık görgü tanıkları, otopsi raporları ve başka deliller olmasına rağmen Öner’in gösteri sırasında patlayıcı madde infilak etmesi sonucu yaşamını yitirdiğine dair kamuoyunda bilgiler paylaşıldı. Ve maalesef soruşturma süreci de böyle başladı. Sonrasında adli tıptan raporun gelmesiyle birlikte aslında görgü tanıklarının ve bizim ileri sürdüğümüz iddiaların doğruluğunu ortaya çıkardı. Yalnız ilgili birimlerin ve yetkililerin olayı farklı yöne çekmesi maalesef soruşturma sürecini çok olumsuz etkiledi. Bu bilinçli bir etkilemeydi” dedi.

‘4 YILDIR BİR POLİS BİLE GÖZALTINA ALINMADI’

Şüpheli polis hakkında “kasten öldürme” yerine “taksirle öldürme” suçundan soruşturma açıldığını söyleyen Zeytun, “Buna rağmen de herhangi bir gelişme yok. Bizim yazılı taleplerimiz öncellikle sürecin ‘kasten adam öldürmeye’ evirilip suçun bu yönüyle ele alınıp şüpheli polis ve diğer polisler hakkında derhal tutuklama kararı talebinin gerçekleşmesidir. Maalesef 4 yıllık süreç sonucunda tek bir şüpheli polisin gözaltına alınmasını bırakalım ilgili bizim soruşturma dosyasında lehe ve aleyhe tüm delillerin savcılık birimince yerine getirilmediğine, etkin ve etkili soruşturmanın yerine getirilmediğine tanık oluyoruz. Bizler dernek olarak bu sürecin takipçisi olacağız. Sorumlu ilgili idari ve kolluk güçlerinin soruşturma dahilinde cezalandırmasını talep etmeye devam edeceğiz” dedi. (DİHABER)

www.evrensel.net
ETİKETLER Şahin Öner