Patateste yerli tohum mücadelesi

Patateste yerli tohum mücadelesi

Türkiye’de 86 adet tescilli patates tohumu çeşidinden sadece 5’i yerli. CHP Gürer patateste yüzde 100 yerli tohuma geçilmesi için mücadele ediyor.

Türkiye’de 86 adet tescilli patates tohumu çeşidinden sadece 5’i yerli. CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer patateste yüzde 100 yerli tohuma geçilmesi için mücadele ediyor. Gürer bu amaçla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’e yönelttiği yerli patates tohumu üretimine yönelik sorularına cevap aldı.
Gürer şu soruları yöneltmişti:

* TİGEM özel sektör firmaları ile ortak üretim sözleşmesi çerçevesinde patates tohumu üretimi yapmaktadır. Niğde Patates Üretim Enstitüsü de benzer amaçla faaliyette bulunmaktadır. TİGEM’in Niğde Patates Üretim Enstitüsü ile ortak projesi var mıdır? 

* Patates Üretim Enstitüsünün patates konusunda tek tohum üretim merkezi kılınması ve bu bağlamda desteklenmesi düşünülmekte midir?” 

BAKANLIĞIN CEVABI

Bakan Çelik yanıtında, Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce, ‘Ülkesel Patates Tohumluk Üretim Sisteminin Geliştirilmesi’ projesi kapsamında farklı ana ve baba patates çeşitleri arasında melezlemeler yapıldığını belirtti. 

AR-GE çalışmaları ile çeşit geliştirmenin ilk adımı olan melez tohumlar üretilerek ‘Patates Genetik Tabanı’ oluşturulduğunu dile getiren Çelik şunları söyledi: “Niğde Patates Araştırma Enstitüsünde doku kültürü laboratuvarı ve tam kontrollü seralar kurularak hastalıklardan ari yüksek kademede tohumluk üretilmeye başlanmıştır. Farklı jenerasyonlarda binlerce yeni çeşit adayı üzerinde seleksiyon çalışmaları devam ettirilmektedir. Bakanlığımız ilgili kuruluşu olan Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) ile özel sektör tohumculuk firmaları arasında sağlanan iş birliği kapsamında sertifikalı patates tohumluğu üretimi yapılmaktadır. Ülkemiz sertifikalı patates tohumu ihtiyacının yüzde 85’i yurt içi üretimlerimizden karşılanmaktadır”. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net