Türkiye Yayıncılar Birliği: Akademisyen ihraçları son bulsun

Türkiye Yayıncılar Birliği: Akademisyen ihraçları son bulsun

Türkiye Yayıncılar Birliği akademisyenlerin ihraç edilmesine tepki gösterdi.

Türkiye Yayıncılar Birliği yaptığı basın açıklamasıyla akademide yaşanan ihraçlara tepki gösterdi. Akademisyen ihraçlarının sona ermesinin talep edildiği açıklamada akademisyenlerin sürekli bilgi ve fikir üretimleriyle, akademik eserleriyle ve yaptıkları çevirilerle Türkiye’nin düşünce tarihini oluşturduğu vurgulandı.

Açıklamada “Yetiştirdikleri öğrencilerle ve fikirlerini toplumun çeşitli kesimlerine açmalarıyla demokratik kültürün, insan hak ve özgürlüklerine saygının, toplumsal sorunların çatışmasız çözülebilmesinin, toplumsal bağların korunabilmesinin teminatıdırlar. Yazarlar özgürce yazamadıkça, çevirmenler çeviremedikçe yayıncılığın özgür olduğunu ileri sürmek mümkün değildir.

Toplu ihraçlar yayıncılık sektörünü derinden etkilediği gibi ülkemizde zaten sağlıklı işlemeyen akademik yaşama ve üniversite eğitimine de ağır bir darbe vurmaktadır. Bu kararların dönemin şartları nedeniyle derinlemesine araştırılmadan aceleyle alınmış olduğunu düşünüyor, görevden alınan akademisyenlerin görevlerine iade edilmelerini ve mağduriyetlerin acilen giderilmesini talep ediyoruz” denildi. (KÜLTÜR SERVİSİ)

www.evrensel.net