‘Akademisyenlerin ihracıyla ilgili yanlışlar düzelecek’

‘Akademisyenlerin ihracıyla ilgili yanlışlar düzelecek’

Başbakan Yardımcısı Canikli'nin AKP Grubuna akademisyenlerin ihracıyla ilgili yanlışların düzeltileceğini söylediği öne sürüldü.

 Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, OHAL kararnamesiyle 330 akademisyenin üniversitelerden uzaklaştırılması konusunda çok eleştiri olduğunu, listenin yeniden değerlendirilmek üzere YÖK’e gönderileceğini ve yanlışların düzeltileceğini söyledi.

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre, AKP Grup Yönetim Kurulu’nun dünkü toplantısının büyük bölümünü akademisyenlerin üniversitelerden atılması oluşturdu.

Toplantıda söz alan üyeler, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’ye akademisyenlerle ilgili listeyi kimin hazırladığını sordular. Listede adı geçen çok sayıda akademisyeni yakından tanıdıklarını, herhangi bir örgütle ilişkilendirilmesinin mümkün olmadığını belirten üyeler, isimlerin bazılarıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla çalışmalar yaptıklarını ifade ettiler.

'YAPILAN AKP'YE TERSİNDEN OPERASYON'

Habere göre üyelerin, “Bu yapılan AK Parti’ye tersinden operasyondur. AK Parti’nin sosyolojisine aykırıdır. Geçmişte bize yapıldığını iddia ettiğimiz konuların aynısı şimdi başkalarına yapılıyor” dediği öne sürüldü.

Bazı üyelerin de "Dün YÖK Başkanı’nı aradık, gerekçelerini sormak için telefonlarımıza bile çıkmadı" diye tepki gösterdiği bildirildi.

Canikli, bunun üzerine listenin YÖK tarafından hazırlandığını, akademisyenlerle ilgili kararlar konusunda zaman zaman sıkıntı yaşadıklarını ve bunları düzeltme yoluna gittiklerini ifade etti.

Canikli, son kararname ile gündeme gelen eleştirilerin de değerlendirileceğini ve listenin YÖK tarafından yeniden değerlendirilmesinin isteneceğini söyledi. (HABER MERKEZİ)
 

www.evrensel.net