Almanya’da göçmenlerin cep telefonunu denetleme izini

Almanya’da göçmenlerin cep telefonunu denetleme izini

Federal Göçmen ve Mülteci Dairesi (BAMF), ‘göçmenleri tanımak’ gerekçesiyle artık cep telefonlarını denetleyebilecek.

Almanya Başbakanı Merkel, Federal Göçmen ve Mülteci Dairesi'nin (BAMF) göçmenlerin cep telefonlarını denetlemesine izin verileceğini açıkladı. Uygulamanın, göçmenlerin kimliklerini doğrulama amacı taşıdığı öne sürüldü.

Sputnik’in haberine göre, Federal Göçmen ve Mülteci Dairesi (BAMF), göçmenleri tanımak için artık cep telefonlarını denetleyebilecek. Almanya Başbakanı Angela Merkel'in bir basın toplantısında açıkladığı karar, göçmenlerin kimliklerinin doğrulanması amacını taşıyor.

'YASAL ZEMİNİ VAR'

Merkel, "Kimlik tespiti için cep telefonu verilerinin kullanılmasını gündeme aldık. Federal daireler için zaten bunun yasal bir zemini var. Bunun BAMF için de kullanılabileceğine inanıyoruz" diye konuştu.

KOORDİNASYON MERKEZİ KURULUYOR

Merkel ayrıca, göçmenlerin sınırdışı edilme işlemlerinin yönetilmesi amacıyla, İçişleri Bakanlığı'na bağlı özel bir koordinasyon merkezi oluşturulacağını açıkladı. Merkel, yerel idarelerle federal hükümetin bu konuyla ilgili olarak yakın çalışması gerektiğini belirtti. Bu merkez, sınırdışı edilme süreciyle ilgili belgeleri toplayacak ve süreci yönetecek. (DIŞ HABERLER)
 

www.evrensel.net