Çaycuma halkı öğretmenleri için ayakta

Çaycuma halkı öğretmenleri için ayakta

Son KHK ile eğitimciler İsmet Akyol ve Gökhan Taner Günsan’ın ihraç edilmesini protesto için Çaycuma’da yapılan basın açıklaması mitinge dönüştü.

686 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kamudaki görevinden ihraç edilen Eğitim Sen Zonguldak Şube Sekreteri İsmet Akyol ve Çaycuma Baştemsilcisi Gökhan Taner Günsan için yapılan basın açıklamasına yüzlerce kişi katıldı. Mitinge dönüşen basın açıklamasına Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, CHP Zonguldak eski Milletvekili Ali İhsan Köktürk, CHP Çaycuma İlçe Başkanı Tuncay Akyol CHP Devrek İlçe Başkanı Yaşar Bükrü, CHP Çaycuma Kadın Kolları Başkanı Nilgün Temelkuran ve kadın kolları üyeleri, Selüloz-İş Çaycuma Şube Başkanı Süleyman Karakabak, ADD Çaycuma Şube Başkanı Kıvılcım Kalyoncu, Mali Müşavirler Odası Çaycuma Temsilcisi Ali Rıza Çetin, Eğitim Sen Bartın, Zonguldak, Devrek ve Gökçebey yönetim kurulu ve üyeleri, Çaycuma'daki okullardan farklı sendikalara üye öğretmenler, Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği üyeleri ve Çaycuma halkı destek verdi.

Sık sık “Susma sustukça sıra sana gelecek”, “Gün gelecek, devran dönecek, AKP halka hesap verecek”, “Birleşe birleşe kazanacağız”, “Yaşasın onurlu mücadelemiz” sloganlarının atıldığı basın açıklamasında, zaman zaman duygulu anlar da yaşandı.

'İHRAÇLARIN HİÇBİR YASAL DAYANAĞI YOK'

Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği adına hazırlanan basın açıklamasını okuyan Mahir Akşan, Gökhan Taner Günsan ve İsmet Akyol’un seçilmiş olmasını dikkat çekici bulduklarını söyleyerek, “Bugüne kadar ilçemizde büyük bir özveriyle öğretmenlik yapan, bilimsel ve laik eğitim için varlarını yoklarını ortaya koyan arkadaşlarımızın ihraç edilmeleri kabul edilmez. Oluşturulan algı operasyonu ve açıkça iftira niteliği taşıyan suçlama ve hedef göstermeler sonucunda gerçekleştirilen açığa almalar ve ihraçlar, açık bir yargısız infazdır ve hiçbir yasal dayanağı yoktur. Onlar sıbyan mekteplerine karşı okul öncesi eğitimi, termik santrallere karşı doğayı savundukları, madenlerin özelleştirilmelerine karşı çıktıkları, orman kıyımına karşı köylülerin yanında oldukları, her türlü bilim dışı uygulamanın karşısında oldukları için ihraç edildiler. Bu isimlerin yerellerde belirlendiğini de biliyoruz ve er ya da geç hukuk önünde bu iftiraları atanlardan hesap soracağız” dedi.

'OTURUP SIRAMIZI MI BEKLEYECEĞİZ'

Daha sonra söz alan Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Çaycuma’nın kültürel gelişimine hizmet eden iki değerli insanın görevlerinden ihraç edilmiş olmasını kabul edilemez olduğunu söyleyerek, “Bugün bu arkadaşlarıma yapılan uygulama yarın bana, öbür gün bir başkasına yapılacak, oturup sıramızı mı bekleyeceğiz” dedi. Zonguldak eski Milletvekili Ali İhsan Köktürk, “Bu mücadele, iki arkadaşımızın mücadelesi olmaktan çıkmış, laik demokratik cumhuriyetin var ya da yok olma mücadelesine dönüşmüştür. Haksız yere görevden çıkarılan tüm insanlar görevlerine dönünceye kadar mücadeleye devam edilmelidir” dedi. Eğitim Sen Bartın Şube Başkanı İsmet İpçi  hukuksuzca ihraç edilen tüm EğitimSen yönetici ve üyelerinin göreve döneceğini söyledi.

'GÖREVİMİZE DÖNECEĞİZ'

Eğitim Sen Zonguldak Şube Sekreteri İsmet Akyol, “Bizimle tartışmaya cesareti olamayanlar, karanlık yerlerde kumpaslar kurarak, ihracımızı sağladılar. Hesabını veremeyeceğimiz hiçbir eylem ve etkinliğimiz yoktur. Varsa elinizde bilgi belge bizi mahkemeye verin, müfettişleri gönderin. Bizim başımız dik, çocuklarımızın yüzüne bakacak yüzümüz var. Peki, bize bu tezgahı kuranlar, çocuklarının gözlerine bakarak yaptıklarını anlatabilecekler mi? Görevimize döneceğiz, bizim isimlerimizi belirleyenler hukuk önünde hesap verecekler.” dedi.

Son olarak konuşan Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi Gökhan Taner Günsan ise, “Bizi memurluktan ihraç edebilirler ama öğretmenlikten asla. Mutlaka geri dönüp, çok sevdiğimiz öğrencilerimize kavuşacağız” dedi. (Zonguldak/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 09 Şubat 2017 22:27
www.evrensel.net