Ankara’da sendika ve odalardan ihraçlara tepki

Ankara’da sendika ve odalardan ihraçlara tepki

Emek ve meslek örgütlerinin Ankara şubeleri akademisyenlerin ihraç edilmesine tepki gösterdi.

KESK, DİSK, TMMOB, Ankara Tabip Odası, Ankara Serbest Muhasebeciler ve Mali Muşavirleri Odası (ASMMO) 686 Sayılı KHK ile yüzlerce akademisyenin ihraç edilmesine tepki gösterdiler.

Kızılay Sakarya Caddesi’nde yapılan eyleme katılığım yoğun oldu. Alevi örgütlerinin de destek verdiği eyleme CHP Ankara Milletvekilleri Necati Yılmaz, Murat Emir ile Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şükran Doğan da katıldı.

“Rektör istifa”, “KHK’lar gitsin, biz kalıyoruz” sloganlarının atıldığı eylemde ortak açıklamayı okuyan Hüsnü Yıldırım, Ankara Üniversitesi’nde yaşanan ihraçlar sonrasında Siyasal Bilgiler Fakültesi, İletişim Fakültesi, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nin bazı bölümlerinde derslere girecek öğretim elemanının kalmadığını söyledi. Bunun sözkonu programların kapanması ve öğrencilerin eğitim hakkının da ortadan kaldırılması anlamına geldiğine dikkat çeken Yıldırım, KHK’ların sadece ihraç edilenlerin mesleklerini değil, aynı zamanda üniversitelerini ve öğrencilerin geleceğini tehdit eden boyutlara ulaştığını söyledi.

Ankara Üniversitesi’nde yaşanan bu durumun en büyük sorumlusunun rektör Erkan İbiş olduğunu kaydeden Yıldırım, AKP Siyaset Akademisi derslerine katılan, FETÖ şüphelilerini isrihdam eden İbiş’in kendi siyasi geleceği uğruna Cumhuriyetin ilk üniversitesini ateşe attığını dile getirdi. Bunun vebali ve sorumluluğunun büyük olduğunu belirten Yıldırım, elbet hesabının da sorulacağını söyledi. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net
ETİKETLER AnkaraKHKihraç