10 Şubat 2017 01:02

Akbaba üreme alanına termik santral yapılacak

Ankara'nın Beypazarı ilçesinde nesli tehlikede olan küçük akbabaların yaşam alanına termik santral kurulması için imar planı değişiklikleri yapıldı.

Paylaş

Ankara’nın Beypazarı ilçesinin en önemli üç alanı olan Nallıhan Tepeleri, Kirmir Vadisi ve Sarıyar Barajı’nın orta noktasına termik santral kurulabilmesi için gerekli imar plan değişiklikleri yapıldı. Santral, nesli dünya ölçeğinde tehlikede küçük akbabaların yuvalama ve beslenme alanının ortasında yer alacak.

Askıya çıkan karara 6 Şubat’a kadar çok sayıda vatandaş itiraz dilekçesi verdi. Yer seçimi konusunda nesli küresel ölçekte tehlikede küçük akbaba için bütün Avrupa’da daha yanlış bir yer belirlenemeyeceğini belirten Doğa Derneği uzmanları, çevre etki değerlendirme dosyasında belirlenen 7.5 kilometrelik doğrudan etkilenme alanında bile 13 yuvanın varlığını tespit etti. 30 kilometrelik bir çevrede ise 81 ayrı yuva biliniyor. Termik santralin yapılması planlanan alan çok sayıda nesli tehlikedeki kuş türünün yaşadığı ve bu nedenle bir kısmı koruma alanı olan bölge, küçük akbabaların Doğu Avrupa, Balkanlar ve Türkiye’de bilinen en önemli üreme alanı. Burada yuva kuran akbabalar Avrupa’ya geri dönüyor. Bu yüzden santralin etkisi kıtasal büyüklükte olacak. Alan, Avrupa’dan Afrika’ya göç eden su kuşları için de dinlenme noktası.

Termik santralin yapılması düşünülen bölge, bilimsel adı Salsola grandis olan dev salsolanın dünyadaki tek yaşam alanı ve bu türün nesli dünya ölçeğinde tehlikede. Alanda ayrıca nesli tehlikede olan bey sümbülü gibi dört ayrı nadir bitki türü daha yaşıyor.

VAZGEÇİN ÇAĞRISI

Doğa Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dicle Tuba Kılıç, “Yaban hayatı ile tarım alanlarının iç içe geçtiği bu alanda daha fazla koruma çalışmaları yürütülmesi gerekiyor. Dünya yaşamı tehdit eden teknolojiyi terk ederken bizim hâlâ termik santral yapma arzumuz kabul edilemez. Bu projeden vazgeçin“ dedi. (HABER MERKEZİ) (Fotoğraf: Yusuf Aslan)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İhraçlara karşı 'Büyük Buluşma'

SONRAKİ HABER

Tarsus'ta çiftçi, tarlasına haciz koyan bankayı taradı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...