Saadet Gıda patronu dayakla kağıt imzalattı

Saadet Gıda patronu dayakla kağıt imzalattı

Saadet Gıda’da sendikalaşma mücadelesi verdiği için atıldığı işe davayla geri dönen işçiye, dövülerek ‘işten kendi rızamla çıktım’ kağıdı imzalatıldı.

Vedat YALVAÇ
Eren ERGİNE
İstanbul

İstanbul Esenyurt’ta kurulu bulunan Saadet Gıda’da çalışan Mahfuz Yaşıt’ın, fabrikanın patronlarından Sübet Çiçek ve yeğeni Sabattin Çiçek tarafından darp edildiği ve “İşten kendi isteğimle ayrılıyorum” kağıdı imzalatıldığı iddia edildi.

Engelli statüsünde işe giren ve 8 yılın ardından sendikal örgütlenmeye öncülük eden işçilerden olduğu için işten atılan Yaşıt, işe iade davasını kazanarak hafta başında işbaşı yapmıştı. Dün sabah Sübet Çiçek ve Sabattin Çiçek’in, ‘Gel senle bu dava işini konuşacağız’ diyerek kendisini ikinci kata çıkarttığını belirten  Mahfuz Yaşıt, olayı şöyle anlattı: “İkinci katta bulunan personel müdürleri ve diğer tüm çalışanları dışarı çıkardılar. Avukatımla görüşeceğim dedim, telefonuma el koydular. Sonra beni dövmeye başladılar, daha sonra beni arabayla Kıraç’ta bulunan depoya götürdüler. Depoda çalışan 2-3 kişi vardı, onları dışarı çıkardılar. Burada da dövdüler. Muhtemelen bunların anlaşmalı olduğu bir arabulucu avukat geldi. Bana zorla kendi isteğimle ayrıldığımı belirten bir kağıt imzalattılar.”

KANLI ELBİSELERİMİ ÇIKARDILAR

Dudağına üç dikiş atılan Yaşıt, kanlar içinde kalan elbiseleri çıkartılarak eve gönderildiğini söyleyen Yaşıt, “Polise ya da sendikaya gitmemem için de eve kadar takip ettiler. Eve gidince başıma vurdukları için biraz uyudum ve sendikayı aradım.” dedi.

FABRİKA ÖNÜNE ÇAĞRI

DİSK/Gıda-İş yöneticileri tarafından evinden alınarak Esenyurt Devlet Hastanesine götürülen Yaşıt’ın tedavisi yapıldıktan sonra taburcu edildi. Gıda-İş Sendikası, yarın saat 14.00’da fabrika önünde saldırıyı protesto edecek. Gıda-İş Genel Sekreteri Levent Gökçek, “Haklı davamızın takipçisi olacağız. Sendikalaşma mücadelesine devam edeceğiz. Hiçbir zorbalık bizi yıldıramayacak” diyerek, kamuoyuna dayanışma çağrısında bulundu.

www.evrensel.net

10 yorum yapılmış

 1. Bayram ovacı 2 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

  Arkadaşlar bu olay gercek mi. ! Peki bu olay gercek diyelim neden hic medya ya yansımadı hadi onu gecztim peki bu arkadaşın sendika üye olduğu sendika görevlilikeri nedn görevini yapmıyor bu öyle böyle bir olay deyil sen ENGELİ birini sırf sendikiya üye oldu icin dövüyorsun ve zorla imza atırıyorsun hani hunkuk DEVLETİ HANİ ENGELİ YASASI NEOLDU OLAY ÖRTBAS EDİLDİ BENCE ŞAHSİ DÜNŞÜNCEM BU OLAYI MEDYA VE SOSYAL AĞDA PAYLAŞILMASI LAZIM EYER BU OLAY MEDYAYA YANSIMIYORSA DEMEKİ ŞUANKİ HÜKÜMET FİRMAYA SAHİP CIKIYOR .

 2. İsimsiz 2 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

  Aynı olayı kervan gıdada olmuştu hepside şerefsiz bunların gecmiş olsun muhafız

 3. Dursun mert 8 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 2  /  Beğenmedim 0

  Sana bunu yapanlar insan olamaz ver mahkemeye adalet verir cezalarını mafuz geçmiş olsun üzüldüm

 4. ümit yıldız 8 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 1  /  Beğenmedim 0

  Daha önce bende burada çalıştım ve çıkarıldım çok ş...fsiz insanlar , mahfuzun mahkemesinde de ona şahitlik yaptım.

  Hakkımı helal etmiyorum saadet gıdaya.

 5. İbrahim yaşıt 8 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 1  /  Beğenmedim 0

  Cezanızı er yada gec bulacaksınız ş...f yoksunu mafyalar sizin artisliğiniz bize sökmez

 6. İsimsiz 8 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 1

  Yazıklar olsun bir engelli ye kalkan eller kırılsın

 7. Sedat ZOR 8 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 1  /  Beğenmedim 1

  Bu çağda hala sendikaya üye oldu ve sendika örgütlenmesine katıldığı için dayakla zorla evrak imzalatılıp işten çıkarılıyorsa ülkede hiç bir demokratik girişim zorbaca cezalandırılma riski vardır diyorum. Eğer ülkemizde adalet yerin dibine girmemişse bu suçu işleyenlere en kısa zamanda gereken soruşturma yapılır ve gereken ceza en ağır şekilde cezalandırılır...

 8. Mühim değil 8 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 2  /  Beğenmedim 1

  Daha önce orda çalışmış biri olarak söylemeliyim ki şaşırtıcı bi durum değil, bu insan müsveddeleri mafya cılık oynuyor ve çalışanı her fırsatta tehdit edebiliyor

 9. savaş yaşıt 8 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 3  /  Beğenmedim 1

  bu serefsızlıgı yapan kısılerın bıran once adalete teslım edılmesını ıstıyorm cezasını cekmesını yargılanmaları ıstıyorm

 10. Emekli işçi 8 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 5  /  Beğenmedim 3

  Adilik ve aşağılık çirkefliğin,haydutluğun böylesine iğrençleştiği bir dönemi yaşıyoruz.Geçmiş olsun işçi kardeşim.Bunu yapanlar unutulmasın.

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.