09 Şubat 2017 18:16

Avrupa’nın mülteci korkusu: Adalarda kapıda vize sona eriyor

Avrupa Birliği Komisyonu, mülteci korkusundan dolayı Yunan adalarına girişte kolaylık getiren kapıda vize uygulamasını gelecek sezon için onaylamadı.

Avrupa’nın mülteci korkusu: Adalarda kapıda vize sona eriyor

Paylaş

Avrupa Birliği Komisyonu Ege’deki Yunan adalarına seyahatte kolaylık sağlayan geçici vize uygulamasına gelecek sezon için onay vermedi. Turizm gelirlerinde Türkiyeli turistlerin önemli payı olan adalardaki yetkililer karara tepkili.

Yunanistan’ın Avrupa İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Vekili Yorgos Katrougalos, söz konusu adaların milletvekillerine gönderdiği mektupta, bakanlığın tüm ısrarlarına rağmen kararın engellenemediğini ifade etti. Vize işlemlerinin kolaylaştırılarak, bu karar sebebiyle oluşması beklenen sıkıntıların aşılması için Türkiye’deki konsolosluklara personel takviyesi yapılacağı ve vize başvurularında elektronik sistem kullanılacağı belirtildi.

Midilli, Sakız, Rodos, İstanköy, Sömbeki, Sisam ve Meis adaları için 2012 yılından bu yana nisan-ekim ayları arasında geçerli olan uygulamayla Türkiyeli turistlerin adalara seyahatlerinde limanda vize verilerek önemli bir kolaylık sağlanıyordu. Turizm yetkililerine göre, söz konusu adalardaki ziyaretçilerin yarısı Türkiyeli turistlerden oluşuyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Antalya'da ihraçlar protesto edildi

SONRAKİ HABER

Trabzonspor 82 hafta sonra ilk 4’te

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa