09 Şubat 2017 22:16

HDK Kadın Meclisleri: Tek adam rejimine mecbur değiliz

HDK Kadın Meclisleri, başkanlık referandumuna dair tutumlarını açıklayan bir basın açıklaması yayınladı.

Paylaş

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Kadın Meclisleri, Nisan ayından gerçekleşecek başkanlık referandumuna dair tutumlarını açıklayan bir basın açıklaması yayınladı.

"Biz HDK’li kadınlar olarak bize dayatılan erkek egemenliğine HAYIR demek için örgütleniyoruz" denilen açıklamada kadınların yeni yaşamı kurma iradesinin öncüleri olma iddiasını sürdürdüğü belirtiliyor.

'BEDENİMİZ VE İRADEMİZ ÜZERİNDEKİ TAHAKKÜME MECBUR DEĞİLİZ'

Kadınların, her türlü erkek egemenliğine ve erkek sisteme 'Hayır' dediklerini ve demeye de devam edeceklerini vurguladıkları ve kadınları sadece eş ya da anne olarak tanımlayan erkek hukuka ve değerlere karşı 'Aile değil kadınız ve eşit haklara sahibiz' dedikleri açıklama metni şöyle:
Cinsiyetçi istihdam politikalarına karşı yan yana geldik ve düşük ücretli güvencesiz işlere mahkûm olmayı reddettik, reddediyoruz. Eşdeğer emeğe eşit ücret talebini yükseltmeye devam ediyoruz. Ev işlerini, çocuk bakımını kadın işi addeden erkek egemen sisteme HAYIR diyerek; ev işini erkekler yapsın, sermaye kreş açsın dedik, demeye devam ediyoruz.

BİZE DAYATILANI KABUL ETMEYE MECBUR DEĞİLİZ

Devletin boşanma(ma) komisyonlarına ve çevremizdeki erkeklerin tehditlerine rağmen istemediğimiz evliliklere mahkûm olmaya HAYIR demeye devam ediyor, ölümüne direniyoruz. Sudan sebeplerle öldürülen kadınların duyulmaz zannedilen seslerine sahip çıkıyor, erkek yargının katilleri aklayan haksız tahrik indirimlerine HAYIR diyor, bu yasayı kabul etmiyoruz.

DOĞANIN KATLİNİ İZLEMEYE MECBUR DEĞİLİZ

Sözde devlet yararı, yaşam alanı, enerji, sermaye ve istihdam alanı oluşturmak için doğanın katledilmesine seyirci kalmıyoruz. Birbirimize verdiğimiz değeri doğaya da veriyor; geleceğimiz için doğanın korunmasını vazgeçilmez görüyoruz. Doğadaki canlıların eğlence ve sermaye aracına dönüştürülmesine HAYIR dedik, demeye devam ediyoruz!

BİLİMSEL OLMAYAN EĞİTİME MECBUR DEĞİLİZ

Genç kadınların, çocukların özgür, sorgulayabilen bir eğitim sistemiyle yetişmesini istiyor, eğitimle biat kültürünün geliştirilmesine, cinsiyetçi eğitim sistemine HAYIR diyoruz!

KUTUPLAŞTIRILMAYA MECBUR DEĞİLİZ

Erkek-Devlet aklının ürünü olan bu anayasa önerisi ile toplum, yine bir kamplaşmaya ve toplumsal kesimleri karşı karşıya getiren çatışmacı, düşmanlaştırıcı bir ortama itilmektedir. Biz kadınlar, barışın ve demokrasinin inşa edilmesi, özgürlük alanlarımızı genişletecek bir toplumsal dönüşümün sağlanması için mücadele ediyor ve referandumda HAYIR diyoruz!

SAVAŞ KOŞULLARINDA YAŞAMAYA MECBUR DEĞİLİZ

Kürt sorunundaki çözümsüzlüğün, yeniden başlayan savaşın, Suriye’de sınır ötesinde süren savaşın, yükselen militarizmin kadınların hayatında onarılmaz yaralar açtığını görüyor, tek adam iktidarını kalıcılaştırmak için savaş politikalarını süreklileştirenlerin başkanlığına ve daimi diktatörlüğüne HAYIR diyoruz.

OHAL’E MECBUR DEĞİLİZ

Yapılmak istenen, OHAL gerekçe gösterilerek, toplumun demokrasi talebini engellemek ve demokrasiden yoksun yeni bir sistemin kurulması girişimidir. Bu sistem, bu topraklarda verilen demokrasi ve özgürlük mücadelelerini, kazanımlarını yok sayarak toplumdan yükselen seslere kulaklarını tıkamış bir tavırla gerçekleştirilmek istenmektedir. Böyle bir ortamda yapılacak referandumun şaibeli olacağını, adil bir seçim ortamı oluşturulmadan bu anayasanın meşruiyetinin olmayacağını biliyoruz.

Mevcut anayasal sistem içerisinde baskı altına alınan biz kadınlar, keyfi uygulamaların hüküm sürdüğü, kadınlara hiçbir özgürlük alanı açmayan, kadınların mücadele taleplerini, farklı siyasi ve toplumsal talepleri yansıtmayan, yok sayan bu referanduma HAYIR diyoruz.

Biliyoruz ki kadınların, farklı toplumsal kesimlerin mücadelesi ve kazanımlarının olmadığı bir yasal dönüşüm toplumsal güvence değil, bir yok ediş yasası olur!

Sömürü ve baskı üzerine inşa edilmiş bu sistemin değiştirilerek kadınları ve toplumun tamamını daha fazla sömüren ve baskı altına alan bir hale getirilmesini kabul etmiyoruz!

Şimdi bütün siyasal kazanımlarımızı, sokaklardaki seslerimizi, direnişimizin gücünü kırmaya hazırlanan erkek devletin, faşizmi kurumsallaştırmak için önümüze getirdiği referandumda HAYIR diyoruz!

Barış içinde, eşit, şiddetsiz ve sömürüsüz bir yaşam için HAYIR diyoruz!

KADINLARIN DAYANIŞMASI 'HAYIR’'I KAZANACAK!

HAYIR KAZANACAK, KADINLAR KAZANACAK!

(HABER MERKEZİ)
 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Tanör: Hasta göremez duruma düşersem çok üzülürüm

SONRAKİ HABER

Kemer’de esnaf yılı kredilerle geçirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...