Adıyaman’da KHK ihraçlarına tepkiler yükseldi

Adıyaman’da KHK ihraçlarına tepkiler yükseldi

Adıyaman'da KHK ihraçları protesto edildi. Yapılan açıklamada 'Otoriter rejim için sivil darbe yaşandığı açıktır' ifadesi kullanıldı.

OHAL kapsamında yayımlanan 686 sayılı KHK ile 2 bin 585’i Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde 330’u Yükseköğretim kurumlarından olmak üzere, toplamda 4 bin 464 kamu personelinin ihraç edilmesine yurt genelinde tepkiler yükselmeye devam ediyor.

Adıyaman’da KESK Şubeler Platformu ve Eğitim Sen üye ve yöneticileri bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Eğitim Sen Adıyaman Şube Başkanı Hasan Basri Yorulmaz, ihraçların hukuksuz ve tamamen siyasi olduğunu belirterek kınadığını, kabul etmediğini söyledi.

‘OTORİTER REJİM İÇİN SİVİL DARBE YAŞANDIĞI AÇIKTIR’

İhraç edilenler arasında Eğitim Sen Genel Sekreteri Mesut Fırat başta olmak üzere, çeşitli şubelerden yönetici ve üyelerinin de  bulunduğunu kaydeden Yorulmaz, “Bu kararlar örgütlü mücadelemize yönelik özel bir tasfiye girişimi olarak dikkat çekmektedir. Hükümet, darbecilerle gerçek anlamda hesaplaşmayı bırakmıştır. Kamuda yaşanan ihraçların niteliğine, ihraç edilenlere ‘savunma hakkı’ bile tanınmamasına bakıldığında OHAL ve KHK’lara gerekçe olarak gösterilen ‘darbecilerle mücadele’ söyleminin hiçbir şekilde gerçeği yansıtmadığı, kamuda siyasi iktidarın merkezinde olduğu büyük bir ‘sivil darbe’ yaşandığı açıktır. İhraç edilen ve açığa alınanlarla birlikte doğrudan ya da dolaylı olarak mağdur olanların sayısı 2 milyona yaklaşmıştır. Dolayısıyla iktidar eliyle kamuda gerçekleştirilen tarihin en kitlesel tasfiye hareketi sadece ihraç edilen kamu emekçilerini değil, tüm toplum kesimlerini yakından ilgilendirmektedir. Ülkemizin ve çocuklarımızın geleceğini karartmaya çalışan darbeci zihniyete karşı olan herkesi yaşanan zulme sessiz ve tepkisiz kalmamaya davet ediyoruz” diye konuştu. (Adıyaman/EVRENSEL)

www.evrensel.net