Taksim'e cami inşası için çalışmalar başladı

Taksim'e cami inşası için çalışmalar başladı

AKP Taksim'e cami projesi hedefi için hazırlıklarını hızlandırdı. Bu sabah saatlerinde alana konteynerler getirildi.

İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun onay verdiği Taksim Cami şantiye hazırlıklarına bu sabah başlandı.

Bir süredir çevik kuvvet polisinin bekleme noktası olarak kullanılan alana sabah saatlerinde konteynerler getirildi. Alanın etrafı çevrildi, işçilerin şantiye kabinlerini kurmaya başladığı görüldü.

1968'de başlayan Taksim Cami tartışmasında Danıştay, 1983 senesinde cami yapılmasına izin vermemişti. İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, 19 Ocak (2017) günü yaptığı toplantıda caminin, Taksim'e adını veren ve I. Mahmud tarafından 1731 yılında bölgeye 'su taksimi' yapmak için inşa edilen Taksim Maksemi'nin arkasına yapılmasına onay verdi. 875 metrekarelik alanda planlanan proje tamamlandığında aynı anda 960 kişi ibadet edebilecek. Kot farkı dikkate alınarak tasarlanan projenin yer altında üç katı bulunacak. Otopark olarak tasarlanan üç katta toplam 165 araç park edebilecek. Yapıda konferans ve sergi salonları da yer alacak.

90'larda Refah Partisi lideri Necmettin Erbakan'ın sık sık dile getirdiği Taksim'e cami projesi AKP iktidarında da gündemden düşmedi. Gezi direnişi sonrası proje, daha ciddi biçimde tartışılmaya başlandı. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net
ETİKETLER AKPTaksim Cami