HDP'li Konca'nın duruşması ertelendi

HDP'li Konca'nın duruşması ertelendi

Milletvekili Besime Konca hakkında “görevi yaptırmamak için direnme” ve “alenen kamu görevlisine hakaret” iddialarıyla görülen duruşma ertelendi.

Kocaeli Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP Siirt Milletvekili Besime Konca hakkında Siirt 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından, “görevi yaptırmamak için direnme” ve “alenen kamu görevlisine hakaret” iddialarıyla açılan davanın ilk duruşması görüldü. Duruşmaya davacı polis Halil İbrahim Y. ile Konca’nın avukatı Şakir Demir katıldı. Siirt’te 3 Kasım 2015 tarihinde öldürülen Deniz İleri’nin cenazesinin Siirt Devlet Hastanesi’ne getirileceği sırada polisler ile Konca arasında çıkan tartışmadan açılan davada, HDP’li vekilin polislere görevini yaptırmadığı iddia ediliyor. 

GÖZALTINA ENGEL OLDUĞU İÇİN YARGILANIYOR

Duruşmada söz alan davacı polis Halil İbrahim Y., Konca’nın yanındaki kişiyi gözaltına almak istediklerinde, kendilerine milletvekili olduğunu ve yaptıkları uygulamaların usule uygun olmadığını söyleyerek, gözaltı işlemine engel olmaya çalıştığı için kendilerine “teröristsiniz” dediğini iddia etti. 

Bugün görülen duruşmada Konca’nın avukatı Şakir Demir, vekaletname sunarak dosyayı incelemek için süre talep edip, müşteki beyanlarına karşı söyleyeceklerini ve esas hakkındaki savunmayı dosya incelendikten sonra yapacaklarını bildirdi.

Mahkeme, avukat Şakir Demir’e vekaletnamesini sunması ve gelecek celselere katılması için süre verilmesine ve Konca’nın savunmasının alınması amacıyla SEGBİS sisteminde hazır edilmesi için Kocaeli 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli İnfaz Kurumu’na müzekkere yazılmasına ve iddianamenin Konca’ya tebliği istenmesi üzerine duruşmayı 20 Nisan’a erteledi. (DİHABER)

www.evrensel.net