Kültür Sanat Sen: TÜSAK'la yapılamayan KHK ile yapılıyor

Kültür Sanat Sen: TÜSAK'la yapılamayan KHK ile yapılıyor

Kültür Sanat Sen, iktidarın TÜSAK ile gerçekleştiremediği sanat kurumlarının tasfiyesini KHK'ler ile gerçekleştirmeye çalıştığını belirtti.

Kültür, Sanat ve Turizm Emekçileri Sendikası (Kültür Sanat Sen) KHK'ler ile sanat kurumları, konservatuvar ve tiyatro bölümlerinde gerçekleşen ihraçlara tepki gösterdi. Yazılı olarak yapılan açıklamada, Orkestra Şefi İbrahim Yazıcı ve Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası Keman Sanatçısı Filiz Özsoy'un ihraç edilmesiyle iktidarın TÜSAK ile gerçekleştiremediği sanat kurumlarının tasfiyesini gerçekleştirmek istediği belirtildi.

“Sanat kurumlarının tasfiyesi ve sanat emekçilerinin yetiştirildiği konservatuvarlar, tiyatro bölümlerinin geleceği karartılmıştır” denilen açıklamada, DTCF tiyatro bölümü öğretim üyelerinin ihraç edilmesi 'tarihe düşen kara leke' olarak nitelendirildi. İktidarın darbeyle alakası olmayan ama kültür ve sanat alanında yıllardır uyguladığı baskı ve müdahalelere karşı çıkan, tepki gösteren tüm sanatçıları düşman olarak gördüğü vurgulanan açıklamada, ihraçlar, açığa almalar ve soruşturmalarla sanatın sesini kısılamayacağı belirtildi. Açıklamada, kültür ve sanatın baskı altına alındığı, sanatçıların siyasal tasfiyelerle karşı karşıya olduğu bir ülkenin halka, topluma sunabileceği hiçbir şey olmayacağı vurgulanan açıklamada haksız ve hukuksuz gerçekleşen tüm ihraçların derhal iade edilmesi istendi. (Ankara/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 09 Şubat 2017 12:40
www.evrensel.net