IŞİD yöneticisinin eşi: Kocamın görevi örgüte eleman taşımak

IŞİD yöneticisinin eşi: Kocamın görevi örgüte eleman taşımak

IŞİD yöneticisi Deniz Büyükçelebi'nin eşi Şengül Büyükçelebi: Örgüt bize mazot yardımı yapıyordu. Kocam, IŞİD'lileri Suriye'ye kaçak geçiriyordu.

Tamer Arda ERŞİN
Ankara

IŞİD'in üst düzey yöneticilerinden Deniz Büyükçelebi'nin eşi Şengül Büyükçelebi, polise verdiği ifadesinde eşinin örgütteki görevi hakkında  “Deniz'in örgütteki görevi yurt dışından Türkiye’ye gelen yabancı örgüt mensuplarını Suriye ülkesine kaçak yollardan geçirmek, bir nevi örgüte eleman taşımak” diye konuştu.

Urfa'nın Suruç ilçesi Amara Kültür ve Sanat Merkezi'nde Kobanêli çocuklara oyuncak götüren Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) öncülüğündeki gençlere yönelik 20 Temmuz 2015 tarihinde canlı bomba saldırısı düzenlenmişti. Katliamda, Türkiye’nin dört bir tarafından toplanarak Suruç’a gelen 33 genç yaşamını yitirirken, 70’i de yaralanmıştı. Katliamdan 18 ay sonra hazırlanan iddianame, Şanlıurfa 5. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. IŞİD'in üst düzey yöneticilerinden  Deniz Büyükçelebi'nin eşi  Şengül Büyükçelebi'nin 10 Ekim katliamı sonrasında Gaziantep TEM Büro Amirliğinde verdiği ifade Suruç iddianamesine girdi.

Şengül Büyükçelebi, eşi Deniz Büyükçelebi IŞİD'de katıldığı için kendisinin de dolaylı olarak örgüt içerisinde bulunduğunu ancak örgüt adına faaliyette bulunmadığını ileri sürdü. Şengül Büyükçelebi,  “DEAŞ (IŞİD) Terör örgütü ile Hudey Kod adlı Nusret Yılmaz isimli şahıs eşim Deniz Büyükçelebi’ye yurt dışından gelen DEAŞ Terör örgütü mensuplarını Suriye ye taşımak için aylık karşılığında iş teklif etmesi neticesinde tanıştık. Eşim bu işten aylık 850 TL para kazanıyordu. Eşim Deniz'in örgütteki görevi yurt dışından Türkiye ye gelen yabancı örgüt mensuplarını Suriye ülkesine kaçak yollardan geçirmek, bir nevi örgüte eleman taşımak, Suriye’de iken de Türkiye’den gelen yabancı örgüt mensuplarını Suriye’de sınırda karşılayıp kalacakları yerlere taşımaktı” diye eşi Deniz'in görevini açıkladı.

‘ÖRGÜT MAZOT YARDIMI YAPIYORDU’

Eşi Deniz'in yurt dışından gelen yabancı örgüt mensuplarını evlerine getirdiğini söyleyen Şengül Büyükçelebi, TEM'deki ifadesinde şunları söyledi: “Yaklaşık bir kaç saat bizde kaldıktan sonra eşim ile birlikte Suriye sınırına gidiyorlardı. Bizden başka Ebu Bekir kod adlı İlhami Balı isimli şahıs da Gaziantep ilinde aynı işi yapıyordu. İlhami’nin evi Şehitkamil Onatkutlar mahallesinde. Açık adresini bilmiyorum”dedi. Şengül Büyükçelebi, IŞİD'den ayrıca 100 dolar aylık aldıklarını belirterek, “Eşim Deniz Büyükçelebi bana DEAŞ terör örgütünden benim adıma 50 dolar ve kendisi adına da 50 dolar aylık para aldığını söylüyordu. Parayı bana vermiyordu. Ancak ihtiyaçlarımı eşim bu para ile karşılıyordu. Eşim bu parayı Ebubekir Kod adlı İlhamı Balı’dan alıyordu, İlhami Balı eşimin örgütteki bir nevi üstü, amiri oluyordu. Ayrıca örgüt bize kış aylarında mazot yardımı yapıyordu. Eşim bir yerlerden mazot getiriyordu. Ancak nereden aldığını bilmiyorum." (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net