09 Şubat 2017 09:07
Son Düzenlenme Tarihi: 09 Şubat 2017 12:09

'İşçiler, anayasa değişikliğine iş sözleşmesi gibi bakmalı'

DİSK'in Araştırma Koordinatörü Doç. Dr. Hakan Koçak, işçilerin anayasa değişikliğine bir iş sözleşmesi gibi bakması gerektiğini söyledi.

'İşçiler, anayasa değişikliğine iş sözleşmesi gibi bakmalı'

Paylaş

Parlamenter demokrasi ve başkanlık sistemiyle yönetilen ülkelerde işçi haklarını karşılaştırarak emekçilere referandumda “Hayır” çağrısı yapan DİSK’in araştırma koordinatörü Hakan Koçak, işçiler tercih yaparken tıpkı bir iş sözleşmesi gibi değişikliğe bakması gerektiğini dile getirdi.

Parlamenter demokrasi, başkanlık ve yarı başkanlık sistemiyle yönetilen ülkelerde işçi haklarını karşılaştırarak emekçilere referandumda “Hayır” çağrısı yapan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), “Başkanlık sisteminin işçiye zararlı" olduğunu verileriyle paylaştı. “Başkanlık ve Parlamenter rejimlerde İşçi Hakları ve İnsani gelişme” adıyla açıklanan raporda, sendikal hakların en güvencede olduğu ülkelerin yüzde 84’ünün parlamenter rejime sahip ülkeler olduğu vurgulandı.

DİSK-AR Koordinatörü Doç. Dr. Hakan Koçak, Uluslararası Çalışma Örgütü (İLO), Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC), Birleşmiş Milletler (BM) kalkınma programı verilerinden yararlanarak hazırladıkları rapora ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Siyasal platformlarda çeşitli ülkelerdeki başkanlık ve yarı başkanlık sistemleri ile Türkiye’de düşünülen sistem karşılaştırmasından yola çıkarak bu ülkelerdeki işçi haklarını karşılaştırdıklarını dile getiren Koçak, “Biz de DİSK olarak da bu ülkelerdeki başkanlık sistemlerine bakarak bizler, işçiler, emekçiler açısından, başkanlık rejimi nasıl bir tablo ortaya koyuyor diye görmek istedik” dedi.

Bu gibi ülkelerde çeşitli veri tabanlarına dayanarak karşılaştırma yaptıklarını belirten Koçak, “En genel anlamda söyleyebileceğimiz şey sendikal haklar... İşçilerin çalışma ve yaşam koşulları ve genel olarak toplumun insani gelişmişlik endeksi açısından başkanlık rejiminin uygulandığı ülkelerde çok daha geri bir noktada. Parlamenter sistemin uygulandığı ülkelerde ise bunun daha ileri olduğunu gördük. Ele aldığımız bütün kriterler açısından istisnasız bu böyledir” diye ifade etti.

‘BİR İŞ SÖZLEŞMESİ GİBİ DÜŞÜNÜN’

İşçiler tercih yaparken tıpkı bir iş sözleşmesi gibi referanduma gitmesini öneren Koçak, şunları dile getirdi: “İşçiler bir iş sözleşmesi ile işe başlarlar. Ve biz sendikalar, her zaman bilmediğiniz sözleşmelere imzalamayın diyoruz. İmzaladığınız her şey çok dikkatli bakın deriz. Dolayısı ile burada da önce bunu diyoruz. Eğer, Anayasa büyük toplumsal sözleşme ise mutlaka en önce emekçilerin bilgilendirmesi, neye onay verdiklerini veya vermediklerini bilmeleri gerekir. Biz bu konu da elimizden geldiğince sağlıklı ve ciddi verilere dayanarak emekçileri bilgilendirmeye çabalıyoruz. Dolayısı ile bunlar ışığında da ortaya çıkan tablo onların daha doğru bir seçim yapmasını sağlayacaktır.” (İstanbul/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Brezilya'da polisler Meclisi bastı

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa